Jak zachować sprawną pamięć

Nasz mózg zbiera, przechowuje i przywołuje informacje. Jest to złożony proces i jak sam wiesz problemy z pamięcią nie tylko dotyczą osób dotkniętych demencją, ale i w pełni aktywnych ludzi.
Ryzyko „utraty danych” istnieje. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy przyjęli  pro aktywną postawę, która pozwoli nie tylko zmniejszyć ryzyko „przytępienia” zdolności zapamiętywania, przechowywania i przywoływania informacji ale może je nawet wyostrzyć.

Oto 5 metod, które warto zastosować.

  1. Używaj gier i aplikacji do treningu mózgu. Nie chcę tutaj sugerować nazw ale pod hasłem „trening mózgu” z łatwością takie aplikacje  znajdziesz. Skąd takie polecenie ? Z raportu badań: jak gry video poprawiają uczenie się z 2017 roku (badanie opublikowane w Science Direct  tutaj jest link :https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S016643281730390X )

2. Korzystaj z mnemotechnik. Artykuł badawczy z 2017 roku zamieszczony w magazynie Neuron ( https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(17)30087-9 ) opisuje wyczerpująco zalety treningu mnemonicznego. Natomiast dla nas, aby nie brzmiało to zbyt naukowo, zacytuję podstawową najprostszą technikę. Inne techniki i ćwiczenia znajdziesz na polskiej stronie, z której korzystam: ( https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/mnemotechnika-mnemonika-cwiczenia-i-przyklady,67390.html )

Oto ta technika.„Historie„Jeśli mamy do zapamiętania listę zakupów, najlepiej powiązać je w określony, choć niekoniecznie logiczny ciąg myślowy. Powiedzmy, że chcemy kupić: proszek do prania, wino, notes, papierowe ręczniki, ziemię do kwiatków.


Nasza historyjka może wyglądać tak: wchodzimy do mieszkania z winem, które wręczamy znajdującemu się tam lokatorowi. Ten z wrażenia upuszcza wino na stół i brudzi znajdujący się tam obrus. Bierzemy ten obrus i pierzemy go w proszku do prania. Lokator chce przeprosić za swoją niezdarność i pyta co mógłby dla nas zrobić. Odpowiadamy, że przesadzić kwiatki. Lokator zapisuje sobie w notesie, że ma kupić ziemię do kwiatków.
Im bardziej absurdalna i zabawna będzie wymyślona opowieść, tym lepiej ją zapamiętamy.”

  1. Regularne ćwiczenia fizyczne. Nie tylko ćwiczenia umysłowe utrzymują naszą pamięć w dobrej kondycji ale również ćwiczenia fizyczne. „Badania przeprowadzone w Trends in Cognitive Sciences wykazały, że siedzący tryb życia wydaje się sprzyjać utracie pamięci, podczas gdy aktywność fizyczna stymuluje zatrzymywanie i poprawę pamięci.” ( publikacja tego badania zamieszczona jest w https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1364661319300233 ). Jeżeli chodzi o tę formę aktywności jak sam wiesz możliwości jest bardzo wiele, spacery, bieganie, siłownia …. jest tego wiele i znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

4. Zmniejszenie poziomu stresu. Badania wykazują, że właśnie uporczywy, intensywny stres osłabia pamięć i zdolności poznawcze. Stres jest ukrytym zabójcą jak to się zwykło mówić ale można zminimalizować jego wpływ poprzez treningi uważności  znane pod nazwą mindfulness. Obszerny artykuł na ten temat znajdziesz tutaj https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13607863.2017.1347142 . Aby zmniejszyć poziom stresu wykorzystuj medytację, uważne myślenie, prowadzenie dziennika. Są to przystępne metody. 2 tygodnie temu polecałem naturalne suplementy zmniejszające stres, wspomagające odprężenie, zresztą dzisiaj również polecę coś specjalnego na wspomaganie pamięci również.

5. Jedzenie warzyw i owoców. Praktycznie spożywanie warzyw i owoców w celu polepszenia kondycji mentalnej stało się wiedzą powszechną. Wiedza ta poparta jest badaniami. Sięgając nawet opracowań Wikipedii  dowiadujemy się, że „Naukowcy zaangażowani w te badania są przekonani, że przeciwutleniacze i substancje bioaktywne, w tym witaminy A, B, C i E, a także karotenoidy, flawonoidy i polifenole, pomagają obniżyć stres oksydacyjny w mózgu. Ten stres może powodować utratę pamięci związaną z wiekiem.

Już na zakończenie dodam, że w Propasji polecamy prawdziwie naturalne dodatki do diety. Oczywiście w dobrodziejstwie Natury znajdziesz między innymi ekstrakty z takich roślin leczniczych jak Bazylia uświęcona, Bakopa drobnolistna czy Różaniec, które doskonale wspierają i utrzymują zdolności koncentracji i wydolności pamięciowej jeżeli są odpowiednio, profesjonalnie przygotowane. Napisz do nas, skorzystaj z messenger’a podam więcej szczegółów.

To wszystko na ten zdrowy poniedziałek.

Pozdrawiam

Paweł Kosinski

Image by Peter H from Pixabay