Polecenia Noworoczne

Obraz Gerd Altmann z Pixabay 

Realizując hobby, poszukując i znajdując wiedzę i informacje, wzbogacające codzienne doświadczenia aby życie nie było nudne i monotonne, mam kilka interesujących, moim zdaniem, pozycji. Większość z nich to jedynie teorie, które jednak mogą wpłynąć na zmianę schematów myślenia ale są i takie, które pozwalają wypracować nowe umiejętności. 

Jak zwykle staram się ubrać to co mam do powiedzenia w pewną historię abyś, mam nadzieję, w ciekawych okolicznościach wyłowił dla siebie to czego potrzebujesz. Jeśli jednak nie dysponujesz w tej chwili cierpliwością na koncu tego wpisu znajdziesz wykaz tego co polecam i źródeł z jakich korzystałem. 

Zakładam słuchawki, uruchamiam playlistę Coffe Table Jazz zbieram wcześniej zrobione notatki i układam w całość. 

Zbliżał się koniec roku i właśnie konczyłem lekturę „Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą” autorstwa pani Malinowskiej – Parzydło J., nie wiedziałem, która książka będzie następna, nie miałem nic nowego na półce, a do podarunków św. Mikołaja było jeszcze kilkanaście dni. Postanowiłem rozejrzeć się w sieci zwracając uwagę na temat skutecznego planowania, bo to przecież koniec roku i sam czy sama wiesz, że planowanie celów to już nasza tradycja.

Dlaczego warto wyznaczać cele i plany ich realizacji

Zanim znalazłem to czego potrzebowałem w wielu miejscach w sieci natrafiłem na  słynne badanie Uniwersytetu Harvarda z 1979 roku, w którym to, studentom ostatniego roku Administracji i Zarządzania, zadano pytanie czy wyznaczyli i spisali cele zawodowe oraz plany ich realizacji. Jak się okazało jedynie 3% studentów miało wyznaczone, spisane cele wraz z  planami ich realizacji. 13% potrafiło o nich jedynie opowiedzieć, a pozostałych 84% badanych nie żadnych wyznaczonych celów. Po 10 latach  3% studentów z wyznaczonymi celami, odniosło 10-krotne większe  sukcesy niż pozostali. 

Największy błąd w wyznaczaniu sobie celów

Następną, moim zdaniem istotną informacją, była wskazówka psycholożki, również z Harvarda, pani Amy Cuddy  (ekspertki od ludzkich zachowan), która po wieloletnich badaniach stwierdziła, że największym błędem ludzi, którzy wyznaczyli sobie cele jest skupianie się na wyniku, a nie na procesie dążenia do celu (artykuł na ten temat znajdziesz w Business Insider  https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/jak-osiagnac-cel-mowi-psycholozka-z-harvardu/436khvq )

Pani profesor odkryła, że „człowiek często gardzi samym sobą z powodu nierealistycznych lub źle zaplanowanych celów”. Często z miejsca, w którym się znajdujemy do miejsca zrealizowanych celów jest bardzo odległa droga, która: „wymaga milionów małych kroków po drodze, a każdy z tych kroków to potencjalna porażka”. 

Pani Amy radzi: ” Zaprzyjaźnij się z całym procesem dochodzenia do celu. Potnij ten poważny cel na wiele mniejszych ale łatwiejszych do osiągnięcia”.I to jest własnie droga, która pomoże nam zamienić się (jak to określiła pani profesor) z kanapowego lenia w maratonczyka. 

Czy można skrócić rok ?

Te porady wydają się być tak skutecznie rozpowszechniane przez speców od rozwoju osobistego, że przynajmniej większość z nas z łatwością powinna wstać z kanapy i rozpocząć bieg maratonski do własnych celów. Pani Amy Cuddy stawia na ” potęgę długofalowego myślenia w wyznaczaniu krótkoterminowych celów”. 

Czym innym jest wizja 10, 5  czy 3 lat, a czym innym opracowanie planu realizacji celu krótkoterminowego. Jeden długi rok możemy rozbić na miesiące, tygodnie i dni. Wydaje się to być oczywiste. Jednak nawet rok wydaje się długim odcinkiem czasu, a jak wiadomo większość z nas traci rozpęd Styczen, Luty i może jeszcze Marzec i często zapał gaśnie i wracamy na kanapę.

Potrzebny jest inny sposób myślenia, inne spojrzenie na sprawę . I nie uwierzysz, ale natrafiłem na chwytliwy tytuł 12 tygodniowy rok, no właśnie tego potrzebowałem. Pospieszyłem sprawdzić co w trawie piszczy. Przyznasz, że tego typu tytuły są chwytliwe jak 4 dniowy tydzien pracy Tima Ferrisa…. ale do rzeczy. 

Planowanie w perspektywie jednego roku jest nieskuteczne

Już pierwsze zdanie artykułu – pod tytułem „Jak wyznaczyć postanowienia noworoczne czyli 12 tygodniowy rok” (artykuł znajdziesz  https://bogatystudent.pl/jak-wyznaczac-noworoczne-cele/ ) brzmiące ” Planowanie w perspektywie jednego roku jest nieskuteczne” było nieodpartą zachętą pogłębienia tematu, gdyż uwalniało mnie z poczucia winny za te wszystkie moje nieosiągnięte, niezrealizowane cele noworoczne – przecież źle je planowałem (to tak półżartem półserio).

Zgłębiłem temat i Tobie również go polecam. Przytoczę tu jedynie główne założenia i strategię działania. Przede wszystkim bardzo dobrze jest mieć „kilkuletnią wizję swojego życia ale dokładny plan działania nie powinien przekraczać 12 tygodni”.

Wyznacz roczny (12 tygodniowy) cel. Ze wszystkich obszarów życia (zdrowia, finansów, związku, rodziny, relacji, rozwoju osobistego, sensu życia itp. wybrałem ten najważniejszy, który wpływa na pozostałe. Planowane zadania związane z tym celem stanowią tzw. blok strategiczny , na wykonaniu tych zadan jestem najbardziej skupiony)

Wyznaczy najważniejsze zadania na najbliższe 7 dniKażdej niedzieli analizuję co zrealizowałem w zeszłym tygodniu. Ustalam zadania na nastepny tydzien. Obok zadan z bloku strategicznego wpisuję również zadania dla poszczególnych ról np. rodzica, partnera, pracownika itp.

Codziennie przed pójściem spać planuj zadania na następny dzienZ listy zadan na cały tydzien, którą sprawdzam codziennie,wybieram te zadania, które mogę zrealizować następnego dnia i z wykonania których rozliczam się każdego dnia. 

Po 12 tygodniach przeanalizuj „miniony rok” i wyznaczyć nowe cele noworocznePo tym okresie sprawdzę własną skuteczność. Wychodzi na to, że mój rok konczy się za 9 tygodni.

Jakkolwiek to wygląda, uwierzyłem w to, że skuteczne planowanie ma wpływ na realizację celów, a umiejętność zarządzania sobą w czasie to kluczowy element. Cała ta wiedza ma uczynić działanie bardziej skutecznym. 

No właśnie, skuteczne działanie. Nie kupisz tego w sklepie, nie jest to przedmiot, nie jest to teoria, nie natkniesz się na nie w księgarni. Skuteczne działanie to umiejętność. Praktyczna umiejętność – wreszcie zależy coś tylko od Ciebie, wreszcie jesteś odpowiedzialny w 100% za własne działanie- skuteczne działanie. Nieosiągalne marzenie czy ekscytujący proces ???

Rozwiązanie

„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”. ARYSTOTELES

I oto chodziło !!! Wprost z tego wartego polecenia bloga (Bogatystudent.pl) i właściwie dzięki tym młodym ludziom,autorom tego bloga, trafiam na „7 nawyków skutecznego działania” książki podręcznika, którego autorem jest  Stephen R. Covey

Ten cytat z Arystotelesa, pochodzi właśnie z tej książki, którą gorąco polecam studiować.Kilka słow o autorze:

Stephen R. Covey – autor bestsellerowych pozycji na temat przywództwa, rozwoju osobistego, twórca teorii 7 nawyków skutecznego działania, mówca motywacyjny. W roku 1996 amerykański tygodnik Time umieścił Stephena R. Coveya na liście najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. Wikipedia

„7 nawyków skutecznego działania” możesz potraktować jako podręcznik. Zawarte w nim teorie są warte opisania w oddzielnych wpisach ale przede wszystkim warte są wdrożenia w życie codzienne (zresztą najlepiej jak sam to sprawdzisz)

Słuchanie i czytanie

Jeżeli chodzi o słuchanie, czyli podcast, pozostając przy tematyce rozwoju osobistego, od lat słucham Brendon’a Burchard’a zwłaszcza polecam audiobook Hight Performance Habits, którego czyta sam autor. Mam jego również dwie książki: w polskim wydaniu „Energia. Żyj pełnią życia. Aktywuj 10 podstawowych ludzkich popędów”. Poleca ją Paulo Coelho mój ulubiony pisarz. Druga to „Manifest motywacji” 

Brendon Burchard jest najlepiej sprzedającym się pisarzem New York Times i „wiodącym trenerem na świecie”. Jego ostatnia książka, High Performance Habits, była bestsellerem Wall Street Journal i nazwana przez Amazon jedną z trzech najlepszych książek o biznesie i przywództwie w 2017 roku. Wikipedia (angielski)

Paulo Coelho de Souza – brazylijski pisarz i poeta. Wikipedia

Timothy Ferriss – amerykański przedsiębiorca, autor poradników i inwestor. Zyskał popularność dzięki bestsellerowym poradnikom 4-godzinny tydzień pracy. Nie bądź płatnym niewolnikiem od 9.00 do 17.00 (2007) i 4-godzinne ciało. Wikipedia

Jeżeli chodzi o podcast Tima, to ponad 2-godzinne odcinki, więc słucham go w krótszych częściach. Wiadomo, że podcastów z reguły słucha się podczas jazdy samochodem, spacerów albo podczas robienia porządków. 

Jeżeli rozwój osobisty i przedsiębiorczość (która dla mnie jest dążeniem do niezależności) to również polecam dwa nazwiska: T. Harv Eker czy Gary Veynerchuk, których jest pełno wszędzie, jeżeli chodzi o media społecznościowe.

Jeżeli chodzi o nasze rodzime podwórko w temacie przedsiębiorczość / rozwój osobisty, tak na marginesie mówiąc te dwa tematy są ze sobą nierozerwalnie połączone, polecam Sławka Lutra – trenera, coach’a, autora książek i programów rozwojowych i przedsiębiorcę. Jestem w trakcie korzystania z poradnika jego autorstwa „Tożsamość Lidera”. 

Sławka Lutra mam zaszczyt znać osobiście, udało mi nawet dopchać na indywidualne spotkanie i konsultacje on line. Na drogę współczesnej przedsiębiorczości na jaką wstępują ludzie zaczynający bez kapitału, doświadczenia i przede wszystkim bez postawy przedsiębiorcy, wejść jest łatwo ale podążać tą drogą to już inna sprawa. To opinia oparta na moim własnym doświadczeniu. 

W tym miejscu polecam każdemu, kto pragnie stać się bardziej niezależny i przestać być, jak to ujął Tim Ferriss niewolnikiem od 9-ej do 17-ej (ciekawa metafora pracy etatowej) nawiązanie kontaktu z doświadczonymi praktykami w tej dziedzinie, którą chcesz rozwinąć. Przede wszystkim poprzez webinary, facebook’owe live’y, zoom’y, skype’y. Nie warto wyważać już otwartych drzwi.

Właśnie dzięki uczestniczeniu w bardzo wielu (jak do tej pory) spotkaniach on line, wiem, że o ile z kapitałem, wbrew pozorom, nie ma dużego problemu, a doświadczenie nabywa się poprzez działanie to postawa współczesnego przedsiębiorcy jest niczym innym jak kształtowaniem własnego charakteru, nabieraniem cech osobowości przewodnika dla samego siebie, to nie jest łatwe i wymaga czasu. Trzeba po prostu „BYĆ”.

Innymi słowy jeśli chcemy być uprzejmi to powinniśmy zachowywać się w sposób, który na tę uprzejmość wskazuje. Jeżeli chcemy być przedsiębiorczy to powinniśmy charakteryzować się cechami skutecznego przedsiębiorcy. Jeżeli tych cech nie znamy to musimy je poznać i wdrożyć.

Jeżeli chodzi o spotkania „na żywo” polecam najbliższe spotkanie właśnie ze Sławkiem Lutrem, które odbędzie się w Wielkiej Brytanii, w Anglii dokładny adres poniżej. Wstęp wolny, zgłoszenia (proszę pisz do mnie na messenger)

I to już koniec polecen noworocznych. Na zakonczenie chciałem zwrócić Twoją uwagę, że polecanie czy rekomendowanie jest łatwe i przyjemne. Zawsze istnieje wybór. Istotne jest aby było z czego wybierać. Czego Tobie i sobie życzę w tym nowym 2020 roku. 

Pozdrawiam

Paweł 

W tym wpisie korzystałem i wskazałem na: 
  • Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą” autorstwa pani Malinowskiej – Parzydło J
  • „7 nawyków skutecznego działania” Stephen R. Covey  Wikipedia
  • Paulo Coelho de Souza – brazylijski pisarz i poeta. Wikipedia

2 myśli na temat “Polecenia Noworoczne

Możliwość komentowania jest wyłączona.