
Czy zmiana pory roku może przynieść zmianę nastroju, a nawet objawy depresji ?
Opierając się na informacjach opublikowanych w Harvard Health Publishing (link na koncu tego wpisu), około 1% do 2% populacji zwłaszcza kobiet i osób młodych, z powodu zmiany pory roku, pojawia się smutek. Jest to forma depresji zwanej jako Sezonowe Zaburzenie Afektywne (SAD).
To zaburzenie przynosi zima, wydaje się, że przyczyną SAD jest bardziej ograniczona ekspozycja na światło dzienne. Pojawia się ona zwykle jesienią lub zimą i ustępuje wiosną.
Objawy obejmują:
- letarg
- utratę zainteresowania czynnościami niegdyś przyjemnymi,
- drażliwość
- niezdolność do koncentracji
- zaburzenia snu, apetytu
Wydaje się, że dobrym środkiem zapobiegawczym byłyby wakacje w miejscach pełnych słonca. Ale jesien to początek roku szkolnego dla naszych milusinskich, a nie sezon urlopowy.
Ale spokojnie, jest na to rada, w właściwie dwie, wg autorów publikacji:
- Lekarze zalecają ćwiczenia, zwłaszcza aktywność na świeżym powietrzu w ciągu dnia.
- Wystawienie się na jasne światło sztuczne czyli światłoterapia, zwana także fototerapią.
Ta druga metoda wydaje się być prosta. Siedzenie blisko specjalnego światła, znacznie bardziej intensywnego niż normalne, przez 30 minut dziennie. Ale mimo to, że można zakupić specjalne lampy emitujące natężenie światła (10000 luksów) przy minimalnej ilości światła ultrafioletowego to ma swoje uboczne skutki.
Potencjalne problemy to:
- łagodny niepokój
- drżenie
- bóle głowy
- wczesne przebudzenie
- zmęczenie oczu
Jednym zdaniem, zanim zdecydujemy się na fototerapię warto skonsultować się z lekarzem. W obecnych czasach jest to utrudnione.
Co pozostaje ? To co jest proste i bezpieczne:
Ćwiczenia fizyczne, ruch na świeżym powietrzu. Dlatego zamiast zakupu specjalnych lamp kupmy sobie wygodne sportowe ubranie i buty. Do dzieła.
Pozdrawiam
Paweł Kosinski
(Uwaga nie jestem lekarzem i treści tu zawarte mają charakter czysto informcyjny)Jeżeli chcesz zapoznać się z oryginalnym artykułem oto link: https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/what-causes-depression?utm_content=bufferbb309&utm_medium=social&utm_source=twitter&utm_campaign=buffer
Image by wal_172619 from Pixabay