Kryzys i rozpoczęcie działalności

Czy zwróciłeś na to uwagę, że w tych trudnych czasach wiele modeli biznesowych stoi przed ponowną oceną swojej działalności. „Masowe zwolnienia i desperackie ratowanie ” jak to ujął Bryan Janeczko przedsiębiorca w  artykule „4 wskazówki dotyczące rozpoczęcia działalności gospodarczej w okresie spowolnienia gospodarczego”. Artykuł został opublikowany w Entrepreneur Europe (link znajdziesz na koncu tego wpisu). 


No właśnie modele biznesowe, które nie do konca się sprawdziły w tych kryzysowych czasach, spowolnienia gospodarczego to jedno ale co z tymi, którzy właśnie w tych czasach chcą rozpocząć własną działalność ? 

Ponieważ właśnie tutaj na  stronie propasji skupiamy się na rozwiązaniach, myślę, że podzielenie się z Tobą wskazówkami ze wspomnianego artykułu będzie korzystne i wniesie dużo optymizmu, który jak zwykle jest niezbędny w czasach kryzysu. 


Jak rozpocząć swoją działalność w tych czasach ?


Może wydawać Ci się to niemożliwe albo niemądre. Bryan, z polsko brzmiącym nazwiskiem – Janeczko, przytacza cytat Micheal’a Loeb – założyciela i dyrektora generalnego Loeb.nyc, ” Chwile takie jak te są jak pożary lasów. Pożar sparaliżuje niektóre firmy, ale i zapewni również odpowiednie miejsce dla nowych sadzonek. Wiele niesamowitych firm narodziło się z popiołów spowolnienia gospodarczego i krachów rynkowych”.


I teraz przykład takiej firmy. 
„W wyniku krachu mieszkaniowego i finansowego z 2008 r. Ludzie w Stanach Zjednoczonych szukali niedrogiego zakwaterowania bez długoterminowych zobowiązań. Wtedy Airbnb stał się tańszą i bardziej elastyczną alternatywą dla tradycyjnych mieszkań. Do 2011 roku wartość Airbnb wyniosła ponad 1 miliard dolarów”.


Czyli nasza działalność powinna stanowić rozwiązanie potrzeb klientów. Wydaje się to oczywiste ale tym razem autor powiązał potrzeby klientów z obecną sytuacją. Oto cztery wskazówki, które mogą być pomocne.

1. Pierwszą z nich jest : „Znajdź swoją niszę”.
Tak jak przykładowa firma mieszkaniowa oferowała rozwiązanie w czasie kryzysu. Tak Twoja działalność powinna pomagać ludziom oferując rozwiązania. Czy nie uważasz, że etat  jako jedyne źródło dochodu, w tej dobie przestało być bezpieczne. Czy nie byłoby rozsądnym rozejrzeć się za czymś dodatkowym, równoległym ? Czy to samo nie dotyczy drobnych przedsiębiorców, zakłady kosmetyczne, właścicieli siłowni, fryzjerów, nie wspominając o restauratorach ?


Ale wracając do artykułu, autor sugeruje: „Poświęć chwilę, aby cofnąć się i ocenić otaczający Cię świat. Zidentyfikuj problemy napotykane przez znajomych, współpracowników, osoby, o których słyszysz w wiadomościach. Wyobraź sobie potencjalne rozwiązania problemów, na które nie ma obecnie odpowiedzi”.


Autor podaje doskonały przykład.
„Zarówno opieka zdrowotna, jak i edukacja – dwie z najważniejszych gałęzi przemysłu w każdym społeczeństwie – doświadczają poważnych zakłóceń. Te branże pilnie potrzebują innowacyjnych inicjatyw odbudowy. Edukacja nie została znacząco zakłócona od 100 lat. Teraz rodzice i uczniowie starają się zoptymalizować swój czas, zasoby internetowe i interakcje nauczycieli, aby uniknąć utraty miesięcy nauki”.


„Jeśli możesz wypełnić niszę swoim produktem, postaraj się wykorzystać tę szansę – takich możliwości jest niewiele”.


2. Drugą wskazówką jest bycie z ludźmi w kontakcie. Innymi słowy buduj z ludźmi relacje. „Podczas kryzysu ludzie są mniej skłonni do kupowania rzeczy, które nie odpowiadają rzeczywistym potrzebom. Frywolne produkty zawiodą. Pomysły, które się sprawdzają, koncentrują się na dobrym rozwiązaniu jednego problemu”.


„Jedną rzeczą, której wszyscy potrzebują, jest połączenie z drugim człowiekiem. Stań się niezbędny, tworząc i wzmacniając więzi między ludźmi. Nie będziesz w stanie tego zrobić bez okiełznania swojej obecności w Internecie – im bardziej będziesz interaktywny, tym lepiej. Korzystaj z narzędzi cyfrowych, aby promować się i budować relacje z klientami (…) Intymność i połączenie internetowe to filary nowej normy – nawet jeśli duże zgromadzenia są znowu dozwolone, zabezpieczenie Twojej obecności online teraz zagwarantuje Ci większą widoczność w przyszłości”. 

 3. Przygotuj się osobiście do podjęcia decyzji. Oczywiście chodzi o decyzje finansowe.”Zajrzyj do portfela (jak wskazuje autor) Jeśli twoje oszczędności są czarną dziurą i obecnie jesteś bezrobotny, być może będziesz musiał zrobić krok wstecz. Oczywiście możesz poprosić przyjaciół lub rodzinę o zainwestowanie, ale to jest trudny czas dla wszystkich, więc postępuj ostrożnie: nie chcesz zrazić bliskich Ci osób w potrzebie”.


Jak wiadomo każda działalność wymaga inwestycji, ale i Twoje nastawienie powinno być odpowiednie. Według autora w tych trudnych czasach bycie biznesowym liderem wymaga:

  • otwartości i kreatywności, umiejętności patrzenia na świat z różnych perspektyw i identyfikowania możliwości, których inni zidentyfikować nie mogą,
  • posiadania inteligencji w celu rozwiązywania nowych, nieoczekiwanych problemów,
  • bycia zdyscyplinowanym

Dodam od siebie i na podstawie własnego doświadczenia, rozpoczynanie wszystkiego od zera wymaga wytrwałości, cierpliwości i skupienia, zresztą jak twierdzi autor ” jeśli jesteś zajęty innymi aspektami własnego życia Twoja zdolność do otwartości i elastyczności może być zagrożona”.

4. Czerp korzyści z rozpoczęcia działalności w czasie recesji.
Jeżeli potrzebujesz partnerów do współpracy to właśnie obecny czas umożliwia szerszy dostęp do talentów. „Wiele firm zwolniło pracowników z powodu pandemii. Wielu wysoko wykwalifikowanych pracowników szuka teraz nowych ról. Wcześniej nieosiągalni rekruci są teraz w zasięgu ręki – jak to trafnie ujął Bryan Janeczko. 


Na koniec ciekawe spostrzeżenie: w czasie recesji nowo formujące się firmy definiują nowe kategorie. Taka sytuacja miała miejsce, jak zauważa autor, gdy firmy kryptowalutowe kwitły w czasie gdy zaufanie do banków i tradycyjnych systemów osiągnęło najniższy poziom w historii.

Firmy, które proponują alternatywne rozwiązania typowych problemów podczas kryzysów, mają przewagę nad konkurentami !

Życzę Ci tego aby Twoja firma taką się stała.
Pozdrawiam

Paweł Kosinski


Dowiedz się jak rozpocząć współpracę z producentem – kontakt messenger


link do artykułu źródłowego  https://www.entrepreneur.com/article/351070
Image by Free-Photos from Pixabay