Pieniądze i przeszkody

Dzisiaj postaram się sprowokować nas do zastanowieniasię nad sobą, w celu odkrycia ewentualnych przeszkód,które pojawiają się na drodze do …..(?)
No właśnie. Jeżeli mówimy już o pieniądzach to dokąd zmierzamy ?
Załóżmy, znamy podstawy budżetowania. Znamy w miarę dokładnie przepływ naszych pieniędzy, od źródła, czy źródeł do ich ujścia. Panujemy nad naszymi przychodami i rozchodami.

Wiemy co to są aktywa i pasywa. Przede wszystkim mamy świadomość tego, że aktywa wkładają nam pieniądze do kieszeni, a pasywa je wyciągają.
Wiemy również co to są dochody pasywne. Pozwalające nam generować zasoby finansowe bez naszego stałego, aktywnego zaangażowania.
Wiemy, to co najważniejsze, że źródła dochodu pasywnego można tworzyć. Możemy je zacząć tworzyć już TERAZ. Tak jak stoisz czy siedzisz wygodnie na kanapie. Możemy od zaraz rozpocząć tworzenie, budowanie źródeł dochodu pasywnego.


Nie na giełdach, których akcje lecą na łeb i szyję(swoją drogą to ciekawe zjawisko, zwróć uwagę,że giełda nic nie produkuje, to tylko gra, podobnie jak handel pieniędzmi – ale to już inny temat).
Nastały czasy, w których potrzebujemy konkretnej wysokiej wartości zarówno w obszarze produktowejj ak i modelu biznesowego.


I jeszcze raz powtórzę jak mantrę: Możemy już teraz zacząć budować źródła dochodu pasywnego…. dlaczego się ociągamy ??? Właśnie tego dotyczy ten wpis.
Robert Kiyosaki w książce „Bogaty ojciec biedny ojciec”tworzenie źródeł dochodu pasywnego nazywa:”Budowaniem zasobnej kolumny aktywów, która mogłaby generować wielkie sumy przepływu pieniężnego”.


Wszystko po to aby uzyskać więcej niezależności i zacząć realizować pragnienia i marzenia swoje i swojej rodziny !!!
Zaczynamy od tego aby dążyć do zdobycia wiedzy, a nie od dążenia do zarabiania więcej. To wiedza otwiera nas na zdobycienowych umiejętności.
Podstawową umiejętnością, obok zarządzania sobą jest umiejętność zarządzania przepływem pieniędzy.
Dlaczego tego nie robimy? Robert Kiyosaki sugeruje 5 głównych przeszkód:

  1. Strach
  2. Cynizm
  3. Lenistwo
  4. Złe nawyki
  5. Arogancja

STRACH Strach przed utratą pieniędzy dotyczy praktycznie wszystkich. Nie ma chyba takiej osoby, która nie obawiałaby się utraty pieniędzy.
Robert Kiyosaki, jak zapewnie wiesz, skupia się we wspomnianej książce na inwestycjach w nieruchomości i handelu nimi.


Dochody z czynszu stanowią jeden z wielu źródeł dochodu pasywnego. I przyznasz, że inwestycje w nieruchomości wiążą się z ryzykiem. Często wchodzi w grę kredyt bankowy,dzięki któremu nabywasz nieruchomość. Następnie odroczona gratyfikacja. Po sprzedaży z zyskiem nieruchomości lub wyjścia na swoje generując zysk z czynszu. 


Są to elementy rodzące niepokój, tym bardziej, że zwrot z inwestycji może nastąpić po kilku latach. 
Jednak są obecnie możliwości budowania źródeł dochodu pasywnego bez kredytów bankowych i inwestycji finansowych, które mogą być przyczyną drżenia rąk i bezsenności.


CYNIZM Cynizm wiąże się z negatywnym poglądem na naturę ludzką. Cytując, dla przypomnienia za – Wikipedią – „Cynizm, postawa etyczna charakteryzująca się nieuznawaniem i podważaniem wartości oraz norm obowiązujących w danym środowisku.”


Jeżeli jesteśmy dotknięci cynizmem uznajemy, że jednostki dążą do realizacji swoich interesów i wątpimy w autentyczność altruistycznych motywów działan.
Przyznasz, że to super niebezpieczne. Cynizm ujawnia się często przez nasze wątpliwości, które rzekomo mają nas uchronić przed niebezpieczenstwem ale tak naprawdę zniekształcają postrzeganie.


Cynicy skupiają się na swoim „NIE CHCĘ” zamiast na tym”CO CHCĘ OSIĄGNĄĆ”.


Wątpliwości dopadają nas wszystkich. Oto kilka przykładów od Roberta Kiyosaki:”Nie jestem sprytny”, „Nie jestem wystarczająco dobry”, „Tak czy inaczej on jest lepszy ode mnie”, „Co będzie jesligospodarka się załamie”, „Co będzie jeśli nie będzie takjak planowałem ?”. 
Nawet jeśli przełamiemy te wątpliwości w sobie, to z „pomocą” przychodzą nasi bliscy i znajomi mówiąc:
„Na jakiej podstawie uważasz, że możesz to zrobić?”Jeżeli to jest taki świetny pomysł, jak to się stało, że ktosinny już tego nie zrobił?”To nigdy nie zadziała, sam nie wiesz o czym mówisz”.To jest właśnie efekt skupiania się na „NIE CHCĘ” zamiastna tym co „CHCĘ OSIĄGNĄĆ”.


Zgodzisz się, że dzięki takim stwierdzeniom czujemy skurcz w żołądku, nie możemy spać i zaprzestajemy działać.
Jeszcze trzy cytaty: „Niekontrolowana niepewność i strach tworzą cynizm”a „Cynicy nigdy nie wygrywają””Cynicy krytykują, a zwycięscy  analizują”.


Trudno się z tym nie zgodzić. Krytyka oślepia a analizowanie otwiera oczy i pozwala dostrzegać okazje. 
Pod wpływem emocji możemy kupić „coś ładnie opakowanego”ale jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji o budowaniu dochodowego biznesu, o tworzeniu aktywów, o zbudowaniu pasywnego dochodu- do tego musimy użyć analitycznej części naszego umysłu. 


Temu służą spotkania, między innymi online, na Skype czy Zoom aby krok po kroku, zagłębić się, spojrzeć bardziej zdroworozsądkowo na działania, które mają doprowadzić nas do tego CO CHCEMY OSIĄGNĄĆ


LENISTWOMoże trudno się z tym zgodzić ale często ci, którzy w swoim mniemaniu,są bardzo zajęci – są po prostu leniwi. Piszę o tym również na postawie własnych doświadczen)
Bo czy nie jest tak, że jesteśmy tak zajęci, że nie możemy zadbaćo swoje zdrowie, o swój budżet domowy. Jesteśmy zajęci pracą,dziećmi, oglądaniem telewizji, przeglądaniem internetu…. ?


Robert Kiyosaki sugeruje, że lekarstwem na lenistwo jest niewielka żądza posiadania. 
„Nie stać mnie na to” wywołuje smutek i niemoc.”Jak mogę to osiągnąć” – możliwości, zafascynowanie.
Jak zwalczyć lenistwo ? Oto przykładowe pytania, związane z niewielką żądzą posiadania:

  • Cóż takiego mogę mieć, jeśli będę zdrowy, seksowny, dobrze wyglądający?
  • Jak wyglądałoby moje życie, gdybym nie musiał już więcej pracować?
  • Co bym zrobił gdybym miał tyle pieniędzy ile potrzebuję?

NAWYKI I AROGANCJA
Wiadomo, że to nasze nawyki, często nieuświadomione, mają wpływ na to jak wygląda nasze życie. Dobrą wiadomością jest to, że nawyki można zmieniać – pracą nad sobą – zwróć uwagę, że to od nas zależy. Nie od szefa, pracy jaką wykonujemy, ilości pieniędzy, pogody, czy daty urodzenia.


Jeżeli chodzi o arogancję to jest ona przykrywką dla naszej ignorancji. Trudno przyznać się do niewiedzy, do braku umiejętności.
Jedynym rozwiązaniem jest świadome rozpoznanie i przyznanie się przed samym sobą, że istnieją obszary, w których jesteśmy ignorantami i jak najszybciej znaleźć eksperta, źródło wiedzy i zacząć uzupełniać luki w tych obszarach, które są dla nas ważne w tym momencie życia naszego i naszej rodziny.


I na koniec jeszcze jedna uwaga. Nie musimy konczyć szkół biznesu,aby zacząć generować dodatkowe dochody.
PozdrawiamPawel Kosinski

Image by Gerd Altmann from Pixabay