O dochodach pasywnych

Dzisiaj „finansowy wtorek” o dochodach pasywnych. Zanim przybliżę teorię w tej krótkiej notce, zastanów się, w którym rodzaju dochodu pasywnego byś widział/a siebie ? Do którego źródła dochodu pasywnego jesteś gotów/a się przygotować, który zbudować albo, z którego możesz już skorzystać.


Każdy z nich wymaga wiedzy i zaangażowania. Jednak na pierwszy rzut oka spostrzeżesz, że jest to inny rodzaj zaangażowania, niż kariera korporacyjna czy inny rodzaj pracy etatowej. 


Definicja, jaką znajdziesz w Wikipedii jest prosta:  „Dochód pasywny – oznacza dochód bez stałego angażowania własnej pracy”
„Stałe angażowanie własnej pracy” to np. etat. Pracujesz, masz wynagrodzenie, nie pracujesz nie masz. Masz zakład fryzjerski, salon kosmetyczny, lekarz specjalista z wlasnym prywatnym gabinetem, prawnik…. jeżeli przestaną pracować, przestaną zarabiać. 


„Dochód pasywny otrzymywany jest wtedy, gdy raz wykonana praca (akcja, działanie) przynosi zyski przez określony czas”.


Odsetki z depozytów bankowych. Zaoszczędzone, wypracowane pieniądze wkładasz do banku i otrzymujesz odsetki. Czy odsetki, z których chcesz żyć pokryją Twoje koszty życia ? To jest już inna sprawa.

 
Zautomatyzowany płatny serwis internetowy . Stworzysz wartość, z której ludzie będą chcieli korzystać, opłacając dostęp. Oczywiście treści tam zawarte, powinny być aktualizowane aby utrzymać użytkowników. Dodatkowa zaleta to reklamy umieszczane w Twoim serwisie, na Twoim blogu, kto z nich skorzysta, otrzymasz swój „udział”. 


Dochody z wynajmu posiadanych nieruchomości. Otrzymujesz czynsz gdy wynajmujesz swoją nieruchomość (mieszkanie, biuro, sklep,siłownia, magazyn).


Dywidenda z posiadanych akcji.  To z reguły pieniądze wypłacane w związku z akcjami spółek jakie nabyłeś. Jest to wynagrodzenie za udzielenie kapitału tym spółkom.


Dochody z funduszy inwestycyjnych. Forma wspólnego inwestowania polegająca na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych.


Dochody z praw autorskich, licencji, patentów. Stworzyłeś aplikacje, system operacyjny, program, napisałeś książkę – wykonałeś pracę z owoców, której możesz teraz korzystać jeżeli jest na Twój „produkt” zapotrzebowanie i do czasu, aż to zapotrzebowanie nie wygaśnie. 


Renta, świadczenia rodzinne, emerytura. Renta i świadczenia rodzinne to dochód pasywny okresowy ale emerytura to dobry przykład dochodu pasywnego – osoba, która osiąga taki dochód bez wkładu własnej pracy nazywana jest rentierem. Jednak wypracowanie emerytury w przypadku pracy etatowej trwa 40 lat, a jej wysokość często nie zaspokaja potrzeb życia.

 
Dochody z marketingu sieciowego wielopoziomowego. Nowoczesny sposób dystrybucji produktów. Niezależni dystrybutorzy, poprzez polecenia,tworzą sieć klientów, z których część staje się nowymi dystrybutorami, którzy tworzą kolejne sieci klientów i dystrybutorów… . (Kolejne poziomy) W ten sposób powstaje rynek. Dystrybutorzy mają odpowiedni swój udział w tym rynku, który jest określony w planie marketingowym. 


Posiadanie dużego biznesu z odpowiednią kadrą managerską.”Duży biznes” często budowany latami, może być zarządzany przez odpowiednią kadrę managerską, dzięki temu Twój biznes będzie Ci przynosił dochody bez Twojego ciągłego wkładu pracy. 


Jest to oczywiście bardzo ogólne spojrzenie na źródła dochodu pasywnego ale mam nadzieję że pomocne. 

Dziękuję za Twój czas.

Trzymaj się kieszeni.

Pozdrawiam

Paweł Kosinski.

Jedna odpowiedź na “O dochodach pasywnych

Możliwość komentowania jest wyłączona.