Pekinczyk i Mastif – relacje

Sobota relacji

Dobra relacja z samym sobą daje możliwość bycia w dobrej relacji z drugim człowiekiem.

Co to jest dobra relacja ? To świadomość własnych myśli i odczuć, które to wpływają na sposób naszego zachowania.

Propasja – Paweł Kosinski

Jest taka ilustrowana historyjka, niestety nie znam autora. Wyobraź sobie dwa psy, jeden duży, postawny mastif – spokojnie rozglądający się dookoła i drugi mały, ruchliwy, wiecznie niespokojny Pekinczyk. Mastif ma zabandażowaną łapę i jest niewzruszony, a Pekinczyk tłumaczy się skruszony:

-Przepraszam, myślałem, że chcesz mnie ugryźć.

Oczywiście, tę historyjkę można interpretować na różne sposoby, dlatego zachęcam do komentowania… .

Dla mnie taki obrazek jest metaforą ludzkich zachowan. Często nie jesteśmy świadomi tego, że nasze myśli o drugim człowieku to czysta halucynacja, myślenie nie oparte na żadnych faktach, nie oparte na wiedzy o konkretnym człowieku.

Nie tylko nie zadajemy sobie trudu aby zapytać. Tak jak nasz pekinczyk mógłby to zrobić pytając mastifa:

-Hej, hej, mastif, mastif chcesz mnie ugryźć ?

Ale wymyślamy sobie scenariusz na drugiego człowieka. Ten scenariusz może być optymistyczny. Jednak gdy nasze negatywne myśli wzbudzą negatywne uczucia obronne takie jak gniew, złość, powodowane strachem, to stajemy się agresywni, chcemy gryźć w obronie własnej i często gryziemy.

Dobrym przykładem jest hejt w miediach społecznościowych. 

Mastif jest metaforą człowieka świadomego własnych myśli i odczuć, a co za tym idzie również zachowan. Dzięki temu Mastif nie zagryzł pekinczyka w odwecie gdyż rozumie jego strachliwą naturę.

Nasze relacje zarówno z samym sobą jak i z drugim człowiekiem wymagają budowania, uczenia się jak słuchać siebie i przede wszystkim innych.

Dlatego zanim ugryziemy innych zastanówmy się czy jest to uzasadnione.

I z drugiej strony, jeżeli już zostaliśmy ugryzieni, zastanówmy się nad motywami, często przerażonego mentalnie agresora. 
Na koniec życzę Nam wszystkim budowania dobrych relacji.

Pozdrawiam

Paweł Kosinski