Ćwiczenie – Kontemplacja Pustki

kontemplacja pustki

Uważam, że od czasu do czasu powinniśmy poświęcić trochę czasu nad rozważeniem tego co nas otacza. Napisałem kilka zdan, które mam nadzieję pomogą ci skierować twoją uwagę na coś co nas otacza.

Słowa, jakich tu używam są tylko wskazówkami. Jeżeli tylko uda się dzięki nim wejść w wyciszony stan umysłu to słowa, w formie myśli, po pewnym czasie stracą znaczenie na rzecz odczuwania. 
Nie ma potrzeby organizowania wyjątkowych i nadzwyczajnych warunków aby skorzystać z umiejętności skupiania uwagi. Nawet jeśli chcemy skierować naszą uwagę na coś „niecodziennego” a jednocześnie powszechnego. Trochę to zagmatwałem dlatego tym szybciej przechodzę do sedna.

Wygodna pozycja z odrobiną spokoju wystarczy.Jeżeli pojawi się chęć zatrzymania po przeczytaniu, któregoś ze zdan, zatrzymaj się i zanurz się w kontemplacji. Zaczynamy.


Zwróć uwagę, że wszystko, wszystko co postrzegasz, co potrafisz sobie wyobrazić istnieje w „czymś”. 


Każdy przedmiot, obiekt, każda myśl pojawia się w „czymś” co stanowi jej otoczenie.


Dźwięk pojawia się w  ciszy. 


Wszystko objawia się w Przestrzeni. 


Przestrzeń wydaje się być nieskończona, wszechobecna. 


Pusta przestrzeń. Nawet te litery, które czytasz otoczone są przestrzenią.
W niej wszystko się objawia naszym zmysłom. 


Gdy skupisz swoją uwagę na tej właśnie Pustce, a nie na tym co się w niej pojawia, to ty sam ze swoimi myślami, emocjami, odczuciami, z własnym ciałem… odsuniesz się na dalszy plan. 


Wszystko otacza przestrzeń. Pusta Przestrzeń, która jest tłem wszystkiego. 


Teraz skieruj uwagę na Pustkę, w której jest oddech… Skup uwagę na Przestrzen, w której jest twoje ciało… Przestrzeni, w której pojawia się twoje „ ja jestem”. 


W tej Ciszy objawia się każdy dźwięk. Każdy dźwięk jest otoczony Ciszą. Każdy obiekt jest otoczony Pustką. Ziemia, księżyc, Słońce i gwiazdy.


Stajesz się Przestrzenią, stajesz się Pustką. Jesteś tym, co zawiera wszystko. Nie ma czasu, czas jest związany z obiektem, a ty jesteś tłem dla wszystkiego, dla złudzenia czasu również…. 

Gdy wracasz do ciała, do oddechu, świadomość Przestrzeni, Obecności tej Pustki – jest tłem twoich myśli, emocji i odczuć….


Życzę tego Tobie i sobie samemu również.

Paweł Kosinski