Notatki 1.Radość, szczęście, nieszczęście i błędy.

Poczucie szczęścia lub nieszczęścia

jest zależne od tego, co dzieje się

na zewnątrz ciebie.

Poczucie szczęścia i nieszczęścia jest krótkotrwałe. Porównam je do smaku jedzenia. Gdy spożywasz coś smacznego odczuwasz przyjemność, cieszysz się smakiem. Z chwilą gdy skończysz jedzenie, smak przemija. Podobnie jest gdy zjadłeś coś co było niesmaczne, ten niesmak również przemija.

Radość bycia

to świadomość  tego, że to wszystko (smak i niesmak)

dane ci jest dostrzegać

(jesteś świadomy)

Wydarzenia dnia codziennego mają bezpośrednie znaczenie dla Twojego i mojego poczucia szczęścia i nieszczęścia. Wydarzenia, które napotykasz zależą w części od Ciebie (zdałeś egzamin na prawo jazdy- odczuwasz satysfakcję), od innych ludzi (ktoś na parkingu uszkodził lusterko w twoim samochodzie – odczuwasz zdenerwowanie) i od Świata (jest piękna pogoda – odczuwasz przyjemność spacerując po parku). W każdym z tych trzech przypadków odczucie szczęścia czy nieszczęścia, wcześniej czy później przemija.

Od ciebie zależy to co robisz i jak to robisz. Od ciebie zależy jakość twojego działania. To działanie nie zawsze jest skuteczne. Popełniasz błędy – ale w chwili ich popełniania działasz na 100 procent swoich możliwości w danym momencie -zwykło się mówić: „Robisz to co możesz”. Przecież to jest oczywiste, że możesz wykorzystać wszystkie zasoby jakimi dysponujesz w danej chwili – wiedzę, praktyczne doświadczenie, a efekt tego działania może okazać się daleki od twoich oczekiwań.

W chwili gdy zauważysz błąd

w swoim działaniu, otwiera się przed tobą droga

do rozwoju

Błąd jest wskazówką kierującą

do właściwego rozwiązania.

Jezeli założymy, że dzięki błędom się rozwijamy, to nasze nastawienie nie legnie w gruzach, a wręcz przeciwnie – da nam siłę do dalszego działania. Oto jest powód, dla którego warto zmienić swoje nastawienie do błędów. Błędy można nawet polubić.

Popełniając błędy, odczuwamy niezadowolenie, może nawet zdenerwowanie (krótkotrwałe nieszczęście- przemijające jak smak kwaśniej cytryny) ale:

Świadomość uczestniczenia w procesie rozwoju

– bez względu na chwilowe wzloty i upadki –

będzie Radością Bycia.

Czego Tobie i sobie życzę.

Dziękuję za Twoją uwagę, proszę daj znać, co o tym myślisz.

Paweł Kosiński