Pasja z odciskami

Powiedzenie „Podążaj za swą pasją” wydaje się być odrobinę wyświechtane, i u niektórych z nas może wywoływać mdłości.
Podążanie za czymś co zwykło nazywać się pasją jest kojarzone – jak mi się wydaje – z podążaniem za czymś co wywołuje poczucie przyjemności podobnej do zjedzenia smakołyku.


Pasja nie musi być czymś słodko przyjemnym.


Jak w każde wolne, piątkowe przedpołudnie, przeglądam artykuły na obserwowanych stronach i blogach. Właśnie dzisiaj natrafiłem na artykuł w Harvard Business Review (link na końcu tego wpisu). Autor tego artykułu – Dan Cable – jest profesorem zachowań organizacyjnych w London Business School.


Wszyscy z nas, którzy wciąż poszukują swojej pasji mogą być zmyleni interpretacją słowa „pasja”.
Profesor proponuje, między innymi, zmianę wskazania „podążaj za swoja pasją” na „podążaj za swoimi pęcherzami (odciskami)”.


Zajęcie, któremu się poddajemy nie musi wprawiać nas w błogi stan. Jeżeli powracasz dobrowolnie do działania, które nie wprawia cię w natychmiastowy emocjonalny stan przyjemności i mimo wszystko robisz to – może wskazywać na drogę w kierunku pasji. Jeżeli ta droga sama w sobie nie już pasją.


Od nastolatka towarzyszyło mi „pisanie”. Notesy, kalendarze zapełniałem po brzegi niczym grafoman (patologiczny przymus pisania). Obawa przed posądzeniem o grafomanię wkłada do szuflady twórczość bardzo wielu z nas – podejrzewam.


W każdym razie powracanie dobrowolne do pisania, które obfituje w ciągłe poprawianie, skreślanie, zgniatanie i wyrzucanie do kosza – nie przypomina radosnych zachowań. Ciągłe uczenie się, popełnianie błędów i próby ich naprawiania mogą przyprawiać „pęcherzy i odcisków”.


Pisanie artykułów, wpisów, które przetrwają próbę wewnętrznego auto-cenzora ujrzą światło dzienne dając poczucie pewnego rodzaju spełnienia, samorealizacji.


Pewnie dla wielu ludzi poczucie samorealizacji jest sukcesem, a osiąganie go nie musi – i z reguły nie jest – przysłowiowym „spacerem po parku”. Stąd też podążanie drogą „pęcherzy i odcisków” jest, w moim przekonaniu trafnym wskazaniem na  pasję.


Występuje tu jeszcze jeden element – wytrwałość. To również może być cecha wskazująca, że podążamy drogą pasji. Wytrwałość w działaniu nie przynoszącym natychmiastowych pozytywnych rezultatów, powoduje, że „pęcherze” się zabliźnią, skóra twardnieje – jesteśmy silniejsi.


Pasję można pewnie odkryć w wielu rodzajach naszej aktywności jeżeli nie ograniczymy się do „poszukiwań” jedynie w cieplarnianych i luksusowych warunkach. Pasja to przecież aktywność.


Podążając za swoimi „pęcherzami” i „odciskami” życzę każdemu odkrycia i oddania się swojej pasji. A tym, którzy ją odkryli życzę wytrwałości w kroczeniu drogą samorealizacji.


Pozdrawiam wszystkich blogerów – jest ich tak wielu. Autorów artykułów i wpisów nie tylko publikujących w social mediach. Autorów tekstów piosenek i poezji, autorów scenariuszy i wspaniałej literatury. Świat dzięki wam staje się bardziej przyjazny, a i ludzie bardziej rozsądni.

Paweł Kosinski

Link do oryginalnego, wspomnianego artykułu. https://hbr.org/2020/11/what-you-should-follow-instead-of-your-passion?autocomplete=true