Trudna sytuacja to sprawdzian

Jeżeli potraktujemy trudną sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, jako sprawdzian nas samych, to dowiemy się na jakim poziomie samoświadomości realizujemy naszą codzienną podróż. 


Po co samoświadomość ? 

Bo czy nie jest tak, że właśnie trudność z jaką sobie radzimy pokazuje mam nasz poziom wiedzy, umiejętności, kompetencji i jakość posługiwania się tymi zasobami.? Nie wspominając już o odwadze, determinacji… lub lęku i stresie.

Gdyby przeszukać źródła „mądrości” na ten temat, prawdopodobnie dojdziesz do tego:  w każdej trudnej sytuacji mamy trzy wyjścia: 

  1. Zmienić tą sytuację – czyli aktywnie przejść do czynów.
  2. Opuścić tę sytuację – oddalić się, zostawić jeśli jest to możliwe.
  3. Całkowicie jej się poddać – bez oceniania, narzekania i marudzenia.

W pierwszym przypadku, przystępujemy do działania bez zbędnego rozmyślania, zastanawiania się nad słusznością decyzji – działamy.

W drugim przypadku przypadku jest podobnie, decydujemy, że to nie jest na teraz „nasza bajka”. Bez zbędnych usprawiedliwien i tłumaczen. Opuszczamy tę sytuację i przestaje ona nas dotyczyć.

W trzecim przypadku wiemy, że nie jesteśmy w stanie na teraz nic zmienić. Nie możemy również oddalić się, sytuacja będzie nas dotyczyć czy tego chcemy czy nie. Pozostaje nam całkowicie jej się poddać.

1)Pokonując trudność dzięki działaniu utwierdzamy się w naszej kompetencji, podnosimy swoją samoocenę, nasza pewność wzrasta. Jeżeli nam się to nie udaje – wiemy, gdzie mamy braki i co powinniśmy uzupełnić w naszym arsenale umiejętności.

2)W większość sytuacji „gra jest nie warta świeczki”, jesteśmy świadomi, że wycofanie się z trudnej sytuacji jest najlepszym rozwiązaniem. Nie wszystko co trudne musimy brać w danym momencie na siebie. 

3)Jeżeli nie widzimy w danej chwili rozwiązania ani poprzez działanie ani poprzez wycofanie się – poddajemy się temu co jest. Są sytuacje, które są dla nas trudne ale nie możemy nic z nimi zrobić, dlatego poddajemy się nim, nie opieramy się, bo to nie ma najmniejszego sensu. 
Dlatego właśnie każda trudna sytuacja jest sprawdzianem nas samych, sprawdzianem tego co już potrafimy i tego czego powinniśmy się nauczyć.


Pozdrawiam

Paweł Kosinski
Image by Tumisu from Pixabay