Człowiek otrzymał życie, a nie sposób na życie

Człowiek otrzymał życie, a nie sposób na życie. Natrafiłem na to wskazanie w filozofii obiektywistycznej, brzmi ono dosłownie: „Człowiek otrzymał życie, a nie przetrwanie”. Podobnie jak „otrzymał umysł, a nie jego zawartość”. Zwróciło to moją uwagę, ponieważ wskazuje na wręcz konieczność osiągania – jeżeli mamy pragnienie życia. Wskazuje na to aby skupić się na tym, co jest ode mnie zależne, na co mam wpływ i ciągłe jego poszerzanie.


Otrzymałem życie i teraz moja w tym głowa aby je przeżyć, najlepiej jak tylko się da.


„Konieczność osiągania” brzmi jak ekscytujące wyzwanie rzucone samemu sobie. Pragnienie, którego zaspokajanie daje przyjemność, jak wypijanie chłodnego napoju w upalny dzień.
Najzabawniejszą i zarazem tragiczną w skutkach przeszkodą w realizowaniu tej „konieczności osiągania” jest wiara w przekonanie – wiara, a  nie wiedza- , które można zawrzeć w jednym zdaniu:

„Kimże ja jestem, że ośmielam się cokolwiek osiągać ?”


Z wiarą jest tak, że nie można jej udowodnić, to co udowodnione zamienia tę wiarę w wiedzę. Najprostszym i racjonalnym sposobem na znalezienie odpowiedzi na to podchwytliwe, podłe i nieludzkie pytanie, któremu pozwoliliśmy zaistnieć w naszym umyśle, jest udowodnienie sobie jego wartości. 

Sprawdzenie czy w 21 wieku z tak powszechnym dostępem do wiedzy i możliwości zdobywania nowych umiejętności, ośmielenie się osiągać wymaga jakiegoś ponadludzkiego pozwolenia ?


Kto był zdolny do wpajania nam tego typu autodestrukcyjnych pytań ? Czy czasem nie była to osoba, obawiająca się o swoje przetrwanie ale przetrwanie kosztem innych ? Czy w jej interesie nie leżało utrzymywać innych w niewiedzy i strachu przed nieznanym? Czy w interesie takiej osoby nie leżało „bycie kimś” ale nie poprzez własne osiągnięcia ale poprzez trzymanie innych w przeświadczeniu, że są nikim, że są słabi i tchórzliwi ?


Sprawdźmy czy możemy się ośmielić cokolwiek osiągać. Już najwyższy czas uaktualnić wiarę w siebie i wiedzę o sobie. Zacznijmy osiągać. Czego Tobie i sobie życzę.


Pozdrawiam

Paweł Kosinski

Image by LwcyD from Pixabay 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.