Etat i dodatkowa praca jak je pogodzić ?

Jak pogodzić pracę etatową z pracą online w domu ? Tak,  pomimo pandemii nadal możesz wykonywać swoją pracę etatową ale również właśnie dzięki pandemii Twoją uwagę przyciąga coraz bardziej „bezpieczniejsza” praca w domu.


Na podstawie własnego doświadczenia podzielę się z Tobą kilkoma spostrzeżeniami, które mogą być pomocne na Twojej drodze organizowania sobie dodatkowego źródła zarabiania bez potrzeby wychodzenia z domu.


Codzienne życie można umownie podzielić na pracę i dom – to chyba najbardziej pospolity podział. Praca – aktywność, dom – odpoczynek. Oczywiście jest to model „faceta”, ponieważ kobieta często do aktywności zawodowej dodaje aktywność domową i dopiero odpoczynek.

Oczywiście jest to stereotyp, duże uogólnienie ale na potrzeby tego wpisu zostańmy przy nim.
Na marginesie wytłumaczę się, że o wiele korzystniejszym modelem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn jest model: Praca i Rodzina.


Ale gdy „opanowani” jesteśmy schematem zachowań na przykład takich: Wracam po pracy do domu i jestem zmęczony/a i wszystko co jest dodatkowego do zrobienia jest jak kamień u szyi –  wówczas warto pomyśleć o zmianie. Zmiana oczywiście zaczyna się od głowy czyli od zmiany sposobu myślenia.


W moim sposobie myślenia wyglądało to tak. Praca etatowa stanowiła najważniejszy okres w moim rozkładzie dnia. Dla niej pobudka o 6-ej rano, poranna rutyna stanowiły konieczność, z którą byłem pogodzony (praca stanowi dla mnie wartość).


Poranne wstawanie mimo wszystko


Pierwszym krokiem aby wyjść ze schematu praca – dom było poranne wstawanie. Otóż bez względu na to czy wyjeżdżałem do pracy czy też nie (dwa dni wolne w tygodniu) budziłem się o tej samej porze czyli o 6-ej.
Moja poranna rutyna wypełniała niemalże każdy dzień i była niezależna od tego czy to jest dzień pracujący czy też nie. To pozwoliło mi przestać myśleć w kategoriach „od poniedziałku do piątku”, „od wolnego  do wolnego”


Plan dnia

Następnie,  czynności związane z pracą dodatkową wstawiłem w dzienny plan. Często jest to tylko godzina pracy online czasem kilka godzin w zależności od dnia „pracującego” czy też „wolnego” od pracy etatowej.


W ten sposób praca etatowa nie była już głównym punktem dnia, w mojej głowie, a jedynie jego częścią. Budząc się rano, każdego dnia mam pracę do wykonania, tuż po porannej rutynie jestem gotowy ją wykonywać.


Uniform i miejsce do pracy


Gotowość do pracy i związany z tym sposób ubierania. Jak się szybko okazało, to ubranie stanowi sygnał dla mózgu, że jest do wykonania praca. Jest to tworzenie środowiska. Podobnie jest z góry wyznaczonym miejscem przeznaczonym do pracy w domu.


Sprawdziłem, że w dzień wolny od pracy, w piżamie czy w domowych dresach lub też w miejscu gdzie np. czytam hobbystycznie książki lub oglądam filmy (głównie kanapa) nie jestem efektywny. Stąd też  zakładam odpowiednie ubranie i zajmuje z góry wyznaczone miejsce do działania. Tym samym potwierdzam, że teoria wskazująca na zbudowanie micro-środowiska do wykonywania nowych czynności ma znaczenie.


Po spędzeniu dnia na  pracy etatowej, z reguły wieczorami,  przebieram się i zajmuje wcześniej przygotowane miejsce pracy online. Nie wykonuję dodatkowej pracy w tym samym ubraniu co pracę etatową. Inna praca inny uniform.


Czyli podkreślam różnicę, rozdzielając czynności etatowe i czynności pracy online. Podobnie działa rozłożenie maty do porannych czy wieczornej gimnastyki, poduchy do siedzenia podczas ćwiczeń medytacyjnych itp.
Nawet do szkoleń online, zoom’ów ubieram odpowiedni ubiór. 


W ten sposób uczę (wciąż jestem w procesie) cześć umysłu, że praca etatowa i dodatkowa mają taką samą wartość, mają znaczenie ale się od siebie różnią.


Informacja dla otoczenia


Jeszcze jedną zaletą odpowiedniego ubioru i miejsca jest wyraźny sygnał dla rodziny, wskazujący, że wykonuję pracę, a nie relaksuję się w celu błogiego odpoczynku.
Oczywiście stworzenie takich warunków dobrze jest uzgodnić z pozostałymi członkami rodziny, która żyje również własnym życiem. Pory posiłków, zabawy czy prac domowych warto dogadać, piszę o tym gdyż nie jest to łatwe i często rodzi konflikty, na których gaszenie marnujemy wiele czasu. W atmosferze poddenerwowania trudno się skupić i efektywność jest prawie żadna.


I jeszcze jedna uwaga: gdy funkcjonujesz w modelu praca i czas wolny to jedynie zagospodarowujesz czas wolny rezygnując np z oglądania tv.
Jeżeli funkcjonujesz w modelu praca –  rodzina to dodatkowa praca odbywa się kosztem rodziny dlatego dobrze jest aby wszyscy wiedzieli, że dodatkowa praca ma wartość i przynosi korzyści dla całej rodziny (rozumieją to wszyscy w przypadku pracy etatowej).


Jeżeli Twoim celem jest uwolnienie się od etatu – dodatkowa praca online jest świetnym wstępem do wejścia nawet na drogę niezależności finansowej, nowego stylu życia – a to jest korzyść dla całej rodziny.


Nawet nie wiesz jak zmieniony sposób zachowania wpływa na utarty sposób myślenia. I jak zwykle nie wierz mi na słowo, sam to sprawdź jeżeli oczywiście chcesz znaleźć rozwiązania, które zabezpieczą cię przed skutkami pandemii.


Jeśli uznasz, że ta treść jest wartościowa, proszę o poparcie, a jeśli znasz kogoś dla kogo ten temat może być pomocny, proszę udostępnij go.  Wszelkie komentarze zawsze pozwalają się rozwijać dlatego również do komentowania Cię zachęcam.


Pozdrawiam

Pawel Kosinski


Image by David Mark from Pixabay