Pytania i pieniądze

Możemy mówić, że pieniądze nas nie interesują ale przyznajmy, że pieniądze nas dotyczą. Dotyczą nas i naszych najbliższych. Jeszcze przed naszym urodzeniem rodzice musieli używać tego środka wymiany aby przygotować się na nasze przyjście na świat.

Ogólnie rzecz ujmując zarówno warunki, jak i jakość życia naszych rodzin zależne są w znacznej mierze od ich sytuacji finansowej. 

Stabilność materialna „oznacza nie tylko dochody wyższe od wydatków, ale również możliwość oszczędzania czy posiadania dóbr wyższego rzędu”. Cytat ten pochodzi ze strony Dzieci w Polsce pod patronatem UNICEF (link na koncu wpisu). Dla przypomnienia UNICEF to Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Znajdziesz tam statystyki dotyczące między innymi analizy i statystyki dotyczące poziomu życia naszych rodzin. 


Czy pieniądze są aż tak „drażniącym” tematem, że należy go unikać w towarzystwie ? Czy może są tak ważnym tematem, że unikanie go spycha nas do roli ludzi mało odpowiedzialnych za jakość i warunki życia naszych bliskich i nas samych ?


W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania udałem się oczywiście do internetu, do znanego wuja Google. Wyobraź sobie, że każdego dnia w Google dochodzi do 3 miliardów wyszukiwan, zapytan, a 20 % z nich to wyszukiwania nowe, które wcześniej się nie pojawiały. Przyznaj, że jest to ogrom aktywności ale nie o aktywność tutaj chodzi ale o konkretne zapytania związane z pieniędzmi. 


Narzędzi do wyszukania jest wiele ja posłużyłem się stroną answer the public (link znajdziesz na koncu tego wpisu). Jest to wyszukiwarka. Wystarczyło wpisać jedynie hasło „pieniądze”. O co ludzie najczęściej pytają w związku z pieniędzmi ?


Wybrałem 7 pytan i 4 hasła, które wskażą nam na to czym ludzie się interesują najbardziej. Dotyczy to mieszkanców UK (dla mieszkanców Polski postaram się przygotować oddzielny wpis).
Oto one, podane w przypadkowej kolejności:

 1. Dlaczego pieniądze są ważne ?
 2. Dlaczego pieniądze mogą kupić szczęście ?
 3. Dlaczego pieniądze nie mogą kupić szczęścia ?
 4. Dlaczego pieniądze to nie wszystko ?
 5. Dlaczego pieniądze mają znaczenie ?
 6. Jakich pieniędzy mogę żądać ?
 7. Do jakich pieniędzy mam prawo ?

Hasła: 

 1. Pieniądze bez kredytu
 2. Pieniądze bez pracy
 3. Pieniądze bez inwestycji
 4. Pieniądze bez odsetek

Interpretację tych zapytan pozostawiam Tobie. Ja zwróciłem uwagę na to, że pytaniem dominującym NIE jest pytanie: Jak zarabiać pieniądze ?

Oczywiście ten wpis nie jest nawet namiastką analizy w tym obszarze. Ten wpis może być wezwaniem do wykorzystania szansy, szansy na wyróżnienie się z tłumu ludzi, których edukacja finansowa mało obchodzi i zajęcie się wiedzą dotyczącą finansów. Brak edukacji jest źródłem ignorancji to powiedzenie dotyczy również obszaru finansów…


Jak myślisz, czy edukacja finansowa jest ważna ?Czy warto znać formy i rodzaje zarabiania pieniędzy ? 
Proszę zostaw, krótki komentarz jeżeli ta kwestia ma dla Ciebie znaczenie !
Tymczasem – trzymaj się portfela !


Pozdrawiam

Paweł Kosinski
https://answerthepublic.com/
https://dzieciwpolsce.pl/Image by Gerd Altmann from Pixabay