
Niestety nie znalazłem badan dotyczących Polski ale na podstawie Amerykanskiego Towarzystwa Psychologicznego 75% Amerykanów twierdzi, że ich „szef jest najbardziej stresującą częścią dnia pracy”.
Badanie przeprowadzone przez firmę Gallup (link na koncu wpisu) wykazało, że aż co drugi pracownik porzucił pracę „aby uciec od przełożonego…”.
Natomiast to co jest zaskakujące to fakt, że pracownicy jeżeli już pracują z toksycznym szefem to pracują średnio o dwa lata dłużej niż z nietoksycznym szefem (?). Dlaczego ?
Rzucenie pracy jest trudne !
Mary Abbajay -doradca i coach organizacyjny – w artykule opublikowanym w Harvard Business Review (link na koncu wpisu) podaje niektóre z najczęstszych powodów, dla których ludzie pozostają na stanowiskach z szefami, których nie lubią:
- Nie mam energii, żeby szukać nowej pracy.
- Bardzo lubię swoją pracę / kolegów / dojazdy.
- Potrzebuję pensji. Nie stać mnie na obniżenie wynagrodzenia.
- Nie ma innej pracy, która byłaby lepsza.
- Nie chcę stracić korzyści.
- Za dużo zainwestowałem, aby zacząć od nowa w nowej organizacji.
- Ta praca za dobrze się opłaca.
- Nie mam umiejętności, aby dostać inną pracę.
- Może się polepszyć.
Autor publikacji usprawiedliwia te wymówki emocjonalnym wyczerpaniem. Osoby przeżywajace stresujące sytuacje są pozbawione energii potrzebnej do poszukiwania nowej pracy, korzystnych ofert czy okazji.
Wyczerpanie emocjonalne również „pozbawia ludzi zdolności wyobrażania sobie bardziej pozytywnych doświadczen – pojawia się beznadziejność”.
Z drugiej strony staramy się zachować to na co ciężko pracowaliśmy. Cytując za autorem może to być: „wynagrodzenie, status, stabilność, staż pracy, powiązania społeczne i wszystkie inne korzyści, które zgromadziliśmy przez lata.”
Są też pracownicy, którzy wciąż wierzą i mają nadzieję, „że wredny szef zmieni swoje postępowanie” albo, że firma podejmie działania, które do tego doprowadzą.
Bez względu na to, z której strony patrzymy. Czy to na, wydawać by się mogło, bezpieczenstwo pozostania czy też niebezpieczenstwo opuszczenia „jadowitego szefa”, warto zwrócić uwagę na to, że:
Cytując za autorem artykułu:Badania przeprowadzone między innymi, na 3122 szweckich pracownikach płci męskiej wykazało, że ci którzy pracują dla toksycznych szefów byli:
- o 60% bardziej narażeni na zawał serca, udar,
- podatni na chroniczny stres, depresję i lęk,
A to jak się zapewne domyślasz zwiększa ryzyko zmniejszenia odporności, przeziębien.”Badania pokazują, że powrót do zdrowia fizycznego i emocjonalnego po toksycznym szefie może zając do 22 miesięcy.
Sam przyznasz, że wizja pracy z toksycznym szefem jest dość przerażająca.
Jak sobie z tym poradzić ?
Jeżeli natychmiastowe rzucenie pracy nie jest opcją, można próbować łagodzić potencjalne szkody pracy w takich warunkach. Oto kilka zalecen od autora artykułu:
- w kontaktach z szefem nie wyrażaj własnych opinii, a zamiast tego kieruj do szefa prośby,
- pomyśl o wyczuciu czasu (odpowiednie dla szefa)
- rozmawiaj gdy szef jest spokojny i w optymistycznym nastroju,
- przygotuj się, przećwicz i przewiduj reakcję,
- poszukaj wsparcia poza pracą. Przyjaciele, trener, terapeuta.
- ćwicz dużo, śpij dużo,
- znajdź zajęcia poza pracą, które przyniosą Ci radość i zadowolenie,
- praktykuj uważność, relaksację jak yoga i medytacja
- pamiętaj, że nie możesz kontrolować zachowania szefa ale możesz kontrolować jak reagujesz na jego zachowanie…,
- sprawdź możliwości zmiany działu.
- poinformuj o problemach, które masz z szefem osoby w firmie, które mogą Ci ewentualnie pomóc.
Natomiast jeżeli:
- boisz się codziennego chodzenia do pracy,
- czujesz się w pracy fizycznie i psychicznie niebezpiecznie,
- spędzasz więcej czasu na myśleniu o szefie niż o pracy,
- stres związany z pracą przenika przez resztę Twojego życia, obniżając Twoją samoocene
TO zaakceptuj to, że najlepszym rozwiązaniem jest – odejść !
ZRÓB to profesjonalnie (bez gniewu i przeklenstw)Przygotuj następny ruch – rozpocznij poszukiwanie pracy.
„Pamiętaj, że możesz rzucić pracę. Od tego może zależeć Twoja przyszłość osobista i zawodowa.”
Dodam od siebie na podstawie własnego doświadczenia. Jednym z bezpiecznych rozwiazan jest rozpoczęcie dodatkowego przedsięwzięcia, które w przyszłości da Ci nowy zawód, nowe dochody i możliwości pracy bez szefa.
Zresztą gdy będąc nadal zatrudnionym na etacie przygotowujesz swoje nowe, dodatkowe miejsce pracy i wiesz, że stanie się ono Twoim głównym zajęciem – to toksyczny szef ma na Ciebie coraz mniejszy wpływ, choćby się podwójnie starał.
Przypominam, że służymy pełną informacją dotyczącą narzędzi, metod i sposobów tworzenia własnego przedsięwzięcia. Daj znać poprzez messenger i odezwiemy się do Ciebie.
Tymczasem Pozdrawiam
Paweł Kosinski
Link do badania przeprowadzonego przez firmę Gallup ( https://www.gallup.com/services/182216/state-american-manager-report.aspx)
link do artykułu https://hbr.org/2018/09/what-to-do-when-you-have-a-bad-boss?utm_campaign=hbr&utm_medium=social&utm_source=twitter