Silny mentalnie czy wielkie ego ?

„Wielkie ego dotyczy arogancji, a nie pewności siebie” Amy Morin


Dzisiaj rozwojowy czwartek i wyszukałem dla nas, moim zdaniem, ciekawy artykuł dotyczący różnicy między wielkim ego a byciem silnym mentalnie.
Link do oryginalnego artykułu znajdziesz na koncu tego wpisu, artykuł napisany jest w j.angielskim i ten wpis opieram na swoich notatkach (nie jest to dosłowne tłumaczenie tego artykułu).


Pewnie bez trudności przypomnisz sobie takie sytuacje w życiu kiedy wbrew temu co rozum uważa za oczywiste „coś” nam przeszkadza w podążaniu za nim. Czy nasza siła mentalna jest za słaba czy może nasze ego za duże ?

Jak odróżnić wielkie ego od siły mentalnej ?

Ego „wyćwiczyliśmy” nieświadomie a mięśnie mentalnej siły można ćwiczyć świadomie. Jednak zanim do tego się zabierzemy powinniśmy rozpoznawać własne ego. Może tych kilka podpowiedzi nam w tym pomoże.


Różnice miedzy byciem silnym mentalnie, a wielkim ego (w oparciu o wspomniany artykuł)


Wielkie ego nie chce prosić o pomoc upierając się by być samowystarczalnym. Myślisz, że wiesz więcej niż inni dlatego nie prosisz o pomocną dłon.

Bycie silnym mentalnie wymaga zwracania się o pomoc i wsparcie profesjonalistów. Masz dużo pokory i zdajesz sobie doskonale sprawę, że nie wiesz wszystkiego, że są ludzie posiadające większą wiedzę, umiejętności i zasoby. 


Duże ego zaprzecza słabości. dlatego za wszelką cenę chce unikać sytuacji, które mogą te słabości ujawnić.


Bycie silnym mentalnie pozwala na szybkie rozpoznanie tych obszarów, z którymi się zmagasz. Zamiast marnować energię próbując ukrywać słabości akceptujesz je i szukasz pomocy w pozbyciu się ich.


Duże ego nie uznaje porażki. To ono sprawia, że myślisz „nie mogę zawieść” krocząc bez względu na wszystko i za wszelką cenę.


Bycie silnym mentalnym pomaga uświadomić sobie, że możesz zawieść ale będziesz wiedział, że jesteś wystarczająco silny aby poradzić sobie z porażką.  

Duże ego ukrywa błędy, ponieważ są one krępujące. Dlatego ego wkłada energię w ukrywanie błędów.


Bycie silnym mentalnie pomaga w przyznawaniu się do własnych błędów, a to jest klucz do uczenia się aby ich nie powtarzać.


Wielkie ego jest uparte, nie rezygnuje. Z taki ego będziesz myślał, że rzucenie palenia jest oznaką słabości.

Będąc silnie mentalnie zauważysz, że czasami kroczenie wybraną drogą nie ma sensu i będziesz w stanie odejść od rzeczy które nie są dla ciebie dobre.


Wielkie ego koncentruje się na tym co myślą inni, dlatego spędzasz dużo czasu martwiąc się o to co pomyślą inni. Będziesz robił wszystko aby być poważanym, nawet narażając na szwank swoje wartości.


Będąc silnym mentalnie będziesz bardziej chciał żyć swoimi wartościami, nawet jeżeli twoje decyzje nie będą popularne.


Duże ego zaprzecza „bólowi”. Zaprzecza, że możesz czuć smutek, że możesz być zraniony lub przestraszony.


Kiedy osiągasz siłę mentalną z łatwością rozpoznasz normalne ludzkie emocje. Ból emocjonalny nie jest słabością, pozwalasz sobie doświadczać trudnych emocji.


Na zakonczenie, dodam, że oczywiście siłę mentalną należy ćwiczyć, choćby nie robiąc tego co podpowiada ego.


Jeszcze kilka słów o autorce artykułu, który znajdziesz tutaj link  https://www.businessinsider.com/difference-between-being-mentally-strong-and-having-big-ego-2020-7?r=US&IR=T
Amy Morin – Psychoterapeutka, trener siły mentalnej, autor międzynarodowych bestsellerów, m.in. „13 rzeczy, których ludzie silni mentalnie nie robią”. 
„Wielkie ego dotyczy arogancji, a nie pewności siebie. Zwykle jest to zbroja, która ma chronić kruche poczucie własnej wartości. To na pewno nie wymaga dużych mięśni mentalnych” Amy Morin.
Dzięki za Twój czas.

Pozdrawiam

Paweł Kosinski

Image by SamWilliamsPhoto from Pixabay

Jedna odpowiedź na “Silny mentalnie czy wielkie ego ?

Możliwość komentowania jest wyłączona.