Skupianie się na celu

Czy ciągłe skupianie się na celach na sens ?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być, jak zwykle,oczywista… ale tylko na pierwszy rzut oka.


Wczoraj wieczorem, przeglądałem notatki i zapiski z książki „7 nawyków skutecznego działania”Stephena Covey’a, związane z tematem wizualizacji i afirmacji. 
Miały one posłużyć do skomponowania wpisu na blogu. Wpis miał poruszać znany temat misji i celów, w powiązaniu z tym na czym jesteśmy najbardziej w codziennym życiu skupieni.


Zdecydowałem jednak ograniczyć temat i napisać o skupianiu się na celach. Zmiana ta nie była przypadkowa.
Jak już wielokrotnie o tym pisałem w poniedziałki uczestniczę w webinarach dotyczących profilaktyki zdrowia i moich ulubionych naturalnych fito-kuracji.


Natomiast wtorki… Wtorki to sama esencja. Szkolenia i treningi dotyczące praktycznych umiejętności biznesowych. Umiejętności budowania źródeł dochodu odnawialnego. 
Na takich szkoleniach dowiadujesz się nie tego dlaczego kij ma dwa konce ale tego jak się tym kijem posługiwać aby osiągać zamierzone rezultaty.

 
Właśnie wczoraj uczestniczyłem w webinarze wyjątkowej osoby, autora, trenera, coach’a przede wszystkim praktyka Sławka Lutra, na temat zastosowania „duplikacji” w biznesie (mam nadzieję, że kiedyś sam osobiście ci o tym opowiem).


I wśród wielu informacji słyszę takie zdanie:”Nie skupiaj się na celu skup się na działaniu”.


I teraz zobacz i poczuj, na co masz bezpośredni wpływ Teraz ? Na to co teraz robisz. Mamy wpływ na działanie, które właśnie jest teraz.


Wizualizacje i afirmacje skupiają nas na celu nadając kierunek i to wbrew pozorom nie jest prosta umiejętność. 


Ale nie możemy zanurzyć się tylko w wyobrażaniu sobie celu, bo utkniemy w świecie nierealnym. Utkniemy w kręgu naszego zainteresowania. Nawet jeżeli jest on pociągający, czy nawet obsesyjnie pożądany. Utkniemy w kręgu naszego zainteresowania zamiast stać twardo na ziemi koncentrując się na tym co znajduje się w kręgu naszego wpływu. 


Zresztą gdybyśmy rzeczywiście potrafili utrzymywać naszą uwagę na celu, który stanowiłby nasz kompas, wyznaczał kierunek to wzbudzalibyśmy naszą energię do działania.


Ale z reguły skupiamy naszą uwagę na braku pożądanego celu:”Nie znalazłem odpowiedniego partnera, z którym mógłbym tworzyć team nie do zatrzymania”,”Nie znalazłem jeszcze lojalnej grupy klientów na mój produkt czy usługę”….


Z łatwością skupiamy się na braku. Nawet nie jesteśmy świadomi tego, że w ten sposób wizualizujemy czarny scenariusz, a dialogiem wewnętrznym (inaczej gadaniem do siebie w myślach) afirmujemy samospełniającą się negatywną przepowiednię.


Wielu autorów, trenerów i coach’ów powtarza, że umiejętność właściwej wizualizacji czy afirmacji nie jest łatwa.
Dlatego jeszcze raz.

Jeżeli skupimy się świadomie na działaniu i będziemy uparcie i systematycznie się tego trzymać to cel posłuży nam jako drogowskaz.
Natomiast samo działanie nie rodzi się z naszego „chcę”, „nie chcę”,”lubię”, „nie lubię”, „podoba mi się”, „nie podoba mi się”…


Działanie, skuteczne działanie, rodzi się z postawy, opierającej się o zasady, reguły i wartości.


Dla przykładu. To zasada „dotrzymywania danego słowa” i reguła systematyczności, które deklarowaliśmy w naszej osobistej konstytucji (tak to nazywa Stephen Covey) czyli osobistej deklaracji misji – przykuwa naszą uwagę na konkretnym codziennym działaniu, w celu osiągania dziennych celów.
I nie rozproszy nas ulubiony film, czy telefon od kolegi ani zmęczenie, ponieważ wartość sumienności, pracowitości ma dla nas znaczenie.Wyznacza nasze standardy i nadaje priorytety. 


Odpowiedzią na postawione we wstępie, prowokacyjne, pytanie jest: NIE. Ciągłe skupianie się na celu nie ma sensu. Skupiamy się na działaniu, które przybliża nas do osiągnięcia celu.


Brak rezultatu to jedynie informacja zwrotna, wskazówka.


Jeżeli chcemy być skuteczni i odpowiedzialni czyli prokreatywni, skupiamy się na działaniu, opierając się o zasady, reguły i wartości, które świadomie przyjęliśmy jako swoje i zdeklarowaliśmy się żyć według nich.


I właśnie tego Tobie i sobie życzę !


Aha, i proszę pamiętaj, że dostęp do szkolen, treningów,webinarów związanych zarówno z profilaktyką zdrowia,jak i budowaniem odnawialnych źródeł dochodu (własnego biznesu) – to wszystko jest w zasięgu Twojej ręki. Napisz do nas – omówimy szczegóły.


Na teraz to już wszystko.

Pozdrawiam

Paweł Kosinski
Image by Thomas B. from Pixabay