Przepływ pieniędzy

Wiedza na temat przepływu Twoich pieniędzy od źródła do ujścia daje możliwość zarządzania tym przepływem.
Nie jest ważne czy zarabiasz powyżej średniej krajowej czy też najniższą. Jeżeli Twoim źródłem jest praca etatowa to łatwo możesz przewidzieć ile w skali roku przepłynie, przez Twój budżet, pieniędzy.


Podążając za wskazaniami Roberta Kiyosakiego. Jeżeli jesteś singlem czy singielką to po stronie przychodów będzie Twoja pensja, a po stronie rozchodów będą wydatki bieżące.

Wydatki, które zapewniają życie na bardziej lub mniej zadawalającym poziomie. 
Przykładowe wydatki: żywność, czynsz za mieszkanie,ubiór, rozrywka, transport (bilety komunikacji miejskiej,metro, taxi).


Jeżeli założysz rodzinę i razem pracujecie na etatach(źródło przychodów) to oprócz wydatków bieżących zaczniecie nabywać pasywa (czyli coś co wyjmuje wam pieniądze z kieszeni).


Najbardziej powszechne to kredyty konsumpcyjne. Pralka, lodówka, telewizor, laptopy itp. zakupione na kredyt. W tym przypadku kredyt to coś takiego co każdego miesiąca wyciąga wam pieniądze z kieszeni, aż do momentu gdy nie skonczycie spłacać kredytów konsumpcyjnych.


Oczywiście nie twierdze, że te przedmioty są niepotrzebne, chcę pokazać mechanizm nabywania pasywów.

 
Idąc dalej, gdy rodzina się powiększy zadłużacie się nabywając poważniejsze pasywa. Nowy samochód na raty i przede wszystkim wymarzony dom, który będzie wyciągał pieniądze z waszych kieszeni nawet przez 30 lat. 


Im więcej pieniędzy wpłynie do waszego budżetu tym więcej pasywów będziecie kupowali, może domek letni nad morzem, może, małą łódkę….


To są oczywiście tylko przykłady ale właśnie takim przepływem pieniędzy od źródła do ujścia kierujemy sami.


Najgorszym scenariuszem jest oczywiście moment,w którym tak zapamiętamy się w nabywaniu pasywów, że koszty naszego tak zwanego bieżącego życia zaczną przekraczać przychody wtedy długi w bankach rosą.


I tak jak powiedział Sławek Luter, na szkoleniu  „Inteligencja Finansowa”: Co z tego, że zarabiasz 1 milion na miesiąc gdy koszty Twojego życia wynoszą 1 milion sto tysięcy. Generujesz długi długo tak nie pociągniesz, zwłaszcza z jednym źródłem dochodu….


Jest oczywiście całkowicie inna droga. Mianowicie możesz nabywać i tworzyć aktywa (coś co wkłada ci pieniądze do kieszeni).


To aktywa staja się Twoim nowym źródłem skąd płyną pieniądze.
Bardzo ogólnie aktywami są między innymi:

  • Akcje giełdowe
  • Bony, weksle
  • Nieruchomości
  • Dobra intelektualne…

 Dzięki aktywom po stronie przychodówmożesz mieć:

  • Dywidendy
  • Odsetki
  • Przychód z czynszu
  • Opłaty licencyjne, tantiemy z praw autorskich….

Na dłużej przy aktywach, które są źródłem dochodów pasywnych (nie mylić z życiem pasywnym) zatrzymam się w następny finansowy wtorek.


Trzymaj się kieszeni ! Dobrze inwestuj pieniądze.

Pozdrawiam !

Paweł Kosinski