Osobisty potencjał

Odrywanie swojego potencjału to podróż w głąb siebie. W świecie zewnętrznym poszukujemy zaginionych skarbów ale nasz świat wewnętrzny kryje równie cenne skarby.


Potencjał od łacińskiego Potentia oznacza władzę lub umiejętności. Czy zatem odkrywanie własnych zdolności uczenia się i rozwoju może stać się ciekawą przygodą ? Doświadczanie praktycznego wykorzystania wiedzy i umiejętności  jest elementem naszego szczęścia. Dlatego ucząc się i praktykując możemy zbierać całe kolekcje takich doświadczeń.


Powszechnie skupiamy się na rezultatach ale po drodze do rezultatów zdobywamy sprawność ich osiągania. Dla świata zewnętrznego to rezultat jest widoczny, a nie umiejętność jego osiągania. Widząc kobietę czy mężczyznę w nowym ferrari, nie każdy zada sobie pytanie: „Jakie zdolności on czy ona opanowali, które na to pozwoliły?”. Ci bardziej ciekawi z nas zapytają: „Co zrobić ?” ale jedynie odważni zapytają: „Czego się nauczyć aby to zrobić?”.


Uwolnienie naszego osobistego potencjału nie zależy od woli innych ludzi, a więc mamy wreszcie wolną rękę w wyborze jakiej praktycznej wiedzy potrzebujemy aby urozmaicić nasze życie, uczynić je ciekawym i wartym przeżycia. U podstaw tego procesu leży, jak wiadomo, pragnienie. Pragnienie jest wyzwalaczem dla odkrywania naszego potencjału.


No, dobrze. Jeśli jest to takie proste to każdy by to powszechnie stosował. Zapragnąć i przystąpić do osiągania. Nie, nie jest to proste. Istnieją ograniczenia.


To co nas ogranicza to: fantazje i obawa, że nam się nie uda, że się do tego nie nadajemy.
Za przykład weźmy przysłowiowego Janka, który nie jest zadowolony z dotychczasowego życia.

Słuchaj Janek: Z jednej strony fantazjujesz na temat bycia milionerem i leżenia na plaży z widokiem na własny jacht ale kurczysz się na same słowa: „sprzedaż”, „produkt”, „usługa”. Z drugiej strony ulegasz obawie, że może się do czegoś nie nadajesz, że przecież ukończyłeś wyższą uczelnię 20 lat temu, „zapomniałeś” o marzeniach i „inteligentnie” to sobie wytłumaczyłeś, a teraz obawiasz się zabrać za coś nowego bo jakby to wyglądało w oczach innych gdy coś pójdzie nie tak…  No cóż, jeśli uważasz, że masz coś do stracenia nie rób nic.


Nasz Janek huśta się na huśtawce zmiennych nastrojów od przyjemnych fantazji do ograniczających obaw, a jego potencjał nadal pozostaje nieuruchomiony.


Dobrze. Przyznajmy rację nauce – nie każdy ma taki sam potencjał.  Jednak każdy go ma !!!
Może Janek międzynarodowym mistrzem szachowym nie zostanie ale to nie oznacza, że nie nauczy się grać w szachy. Podobnie jest z milionerem, może nim nie zostanie ale zarabiać drugą pensję czy uwolnić się ze znudzonego etatu może.


Każdy z nas ma pragnienia, nie każdy jednak tak silnie czegoś pragnie aby stało się to jego celem, wyzwaniem. Wtedy pragnienie pozostaje w sferze fantazji.
Aby wyrwać się z tego złudnego stanu możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, które prawdopodobnie zadałby nam każdy trener rozwoju osobistego lub coach:

  • Co musiałoby się wydarzyć, żebym mógł to zrobić ?

Odpowiedź na to pytanie (może być ich wiele) wyrywa nas ze sfery fantazji i sprowadza do tego czego powinniśmy się podjąć, jakich umiejętności nauczyć. Innymi słowy racjonalna odpowiedź naprowadza na racjonalne działanie.
Jeżeli w związku z tym pragnieniem popadamy w przygnębienie („Nie nadaję się do tego”, „Nie będę tego umiał”) poszukajmy odpowiedzi na pytanie:

  • Dlaczego uważam, że nie mogę tego zrobić ?

Oprócz przemiany pragnienia w cel pozostaje zebrać informację od tych, którzy z łatwością radzą sobie z tym czego masz się nauczyć i zdobyć. Rozłożyć na mniejsze etapy to co masz opanować. Kontrolować proces osiągania przy pomocy trenera czy autocoachingu (jak radzą trenerzy NLP) i oczywiście nagradzać się za osiągnięcie każdego małego etapu – dobrze się tym bawić.


Każda nowa umiejętność (działanie) w świecie zewnętrznym może wyglądać banalnie prosto, na przykład zwrócenie się do nieznajomej osoby z własną ofertą. Cóż trudnego jest w napisaniu informacji z zapytaniem o przedstawienie oferty ?Ale osoba, która wcześniej tego nie robiła, może odczuć wewnętrzny konflikt, nieuzasadnione negatywne powstrzymujące emocje. W jej świecie wewnętrznym pojawi zagrożenie.


Wiedza, o tym, że to myśli tworzą emocje, umożliwia i  skłania do ich poznania, właśnie przez zadawanie odpowiednich pytań i szukanie na nie szczerych odpowiedzi. 


Dlaczego uważam, że nie mogę zwrócić się do nieznajomej osoby z własną ofertą ? Jeżeli nie zadowolimy się nieracjonalnymi odpowiedziami w stylu: „Nie, bo nie”, „Nie, bo tak czuję”, Nie, bo mnie to denerwuje” tylko poszukamy racjonalnych odpowiedzi opierając się na rozumie i faktach – przejdziemy do działania pomimo, odczuwanego wewnętrznego dyskomfortu.

Po odpowiedniej liczbie powtórzeń (treningu) nasz mózg uzna to za działanie bezpieczne. W ten sposób opanujemy jeden z etapów kompetencji w komunikowaniu się z nieznajomą osobą – odwagę i pewność. Uruchomiliśmy nasz potencjał do uczenia się. Czas na nagrodę i na kolejny etap.


Podsumowując. Możemy sami, niezależnie od woli innych, zdecydować o tym, że naszym nadrzędnym celem jest uruchomienie naszego potencjału (zdolności do uczenia się i rozwoju). Posłużą nam do tego nasze osobiste pragnienia, które konsekwentnie, za pomocą najbardziej racjonalnego myślenia na jakie nas stać, będziemy uwalniać ze świata fantazji i nieuzasadnionych obaw, by stały się naszymi realistycznymi celami do osiągnięcia. Czego Tobie i sobie życzę !


Pozdrawiam

Paweł Kosinski

PS1. W przykładzie „składania ofert nieznajomym” opieram się na własnym doświadczeniu i zdobytej wiedzy.

PS 2. Skontaktuj się ze mną przez messenger, przedstawię Ci projekt, który może stać się narzędziem do uruchomienia Twojego potencjału.