Przestan prosić… zacznij dawać

Przestan prosić, zacznij dawać
Wbrew pozorom tym zdaniem nie mam zamiaru wskazywać na działalność charytatywną.

Dać wreszcie coś od siebie.


Przytoczę fragment historii, którą czytałem przed laty.

Ojciec pukając do drzwi pokoju syna woła:

-Jaime, obudź się !

Syn w odpowiedzi:

-Nie chcę wstawać, tato.

Poirytowany ojciec:

-Wstawaj, musisz iść do szkoły !

Jaime na to:

-Nie chcę iść do szkoły.

-Dlaczego – pyta ojciec.

-Są trzy powody ku temu – stwierdził Jaime: -Po pierwsze, bo tam jest potwornie nudno, po drugie, bo mi dzieciaki dokuczają, a wreszcie po trzecie, bo nienawidzę szkoły.

Na to ojciec:

-To ja ci podam trzy powody, dla których powinieneś pójść do szkoły. Po pierwsze, bo to jest twój obowiązek; po drugie, bo masz czterdzieści pięć lat i po trzecie, bo jesteś dyrektorem szkoły. (fragment z „Przebudzenie” Anthony de Mello)

No właśnie, czy zdajemy sobie sprawę z tego,że może zachowujemy się w podobny sposób ?
Czy dostrzegasz dziecinną bezradność, którą pokazująniektórzy ludzie z Twojego otoczenia. Znajomi, nieznajomi ? Ale zostawmy innych.


Czy dostrzegam własną bezradność ? 

-Nie zrobię tego bo….

-Nie powiem tego bo…

-Nie mam na to czasu bo….

-Nie, nie, nie… 


Objawem bezradności są różne formy krytyki. Przecież tak łatwo krytykować. 
Bezradność rodzi również nieuzasadnione oczekiwania. Jeżeli coś lub ktoś nie spełnia wyobrażenia „jak powinno być” to jest to świetny sposób dla usprawiedliwienia swojej bezradności. -Miałem jechać na to spotkanie ale pogoda jest „pod psem” .-Ona powinna zrobić to inaczej dlatego nie będę do niej dzwonić. -Dzisiaj miałem to przygotować ale jest tak późno, że już nie ma sensu. -Miałem nauczyć się pływać ale woda jest za rzadka.


Bezradność to wreszcie nieuzasadnione proszenie się, bo przecież to inni powinni się zachować odpowiednio do moich potrzeb…


„Przestan się prosić” odnowi się własnie do tej żałosnej postawy wobec świata. Głęboka, nieświadoma zależność. 
Ile warunków musi spełnić Świat abym łaskawie dał coś od siebie ?


Czy dla osoby dotkniętej bezradnością ten świat jest źródłem inspiracji, wyzwan i przygody ?Czy też beznadziejnym, pełnym łez padołem, w którym przyszło jej żyć ?


Wyjasnię, że nie twierdzę, że sytuacja w jakiej się znajdujemy często nie jest dramatycznie trudna ale z drugiej  strony chodzi o to aby bez względu na okoliczności rozwijać się. 


W takim razie co możemy dać od siebie ?


Lista może być bardzo długa, zachęcam do tworzeniaTwojej własnej listy tego co możesz dać. Podczas jej tworzenia nie zastanawiaj się nad tym JAK, skup się na tym CO możesz dać. Oto przykład:
To co możesz dać od teraz światu i otaczającym Cię ludziom to …. Twoja Postawa, która charakteryzuje się tym, że:

  • nie marnujesz czasu
  • nie wahasz się
  • nie czekasz na idealne okoliczności
  • nie zatrzymujesz się z powodu zmęczenia i strachu
  • trwasz przy swoich postanowieniach pomimo niepewności, nawet chaosu
  • okazujesz silną wolę i samodyscyplinę
  • wyrzekasz się wymówek
  • i przede wszystkim przestajesz się prosić

I teraz jeszcze dodam, do tej krótkiej notatki, coś  bardziej osobistego. Po pierwsze: Nie jestem nauczycielem ani trenerem i nie mam zamiaru Cię pouczać. To o czym tu piszę opiera się na wiedzy bardzo wielu ludzi, których nie sposób tutaj wymienić. Po drugie: To czym się z Tobą dzielę dotyczy mnie samego. Co to znaczy?


Jeżeli piszę o nie marnowaniu czasu, to właśnie staram się w moim życiu rodzinnym i zawodowym skuteczniej zarządzać sobą w czasie, którego wszyscy mamy tyle samo – 24 godziny na dobę.


Jeżeli piszę o postanowieniach to mam własne, których staram się dotrzymać….
Innymi słowy, na podsumowanie tego wpisu, dzielę się tym co wiem starając się dokumentować moją codzienną drogę. Jest to droga prowadząca od postawy bezradnego proszącego do postawy dawania czyli dzielenia się inspiracją i możliwościami, w które ten świat obfituje. 


Jeśli uznasz, że Twoja postawa wypełniona jest gotowością poznania konkretnych, praktycznych narzędzi dających możliwości zmiany życia na lepsze zarówno w zdrowiu, relacjachale i finansach osobistych – nie marnuj czasu, nie wahaj się, nie czekaj na „odpowiednie” okoliczności.

Pisz do nas, korzystaj z messenger’a.
Pozdrawiam

Pawel Kosinski

Image by Stefan Keller from Pixabay