
Gdy zaczniemy odczuwać pragnienie bardziej pełnego i autentycznego życia – pozostaje nam jedynie zacząć wytrwale pracować nad urzeczywistnieniem tego pragnienia !
Jeżeli samodzielnie i świadomie podejmiemy taką decyzję : „TAK CHCĘ urzeczywistniać moje pragnienia” to pozostaje konsekwentne i stanowcze działanie.
Nasuwa się pytanie: OD CZEGO ZACZĄĆ ?
W ten kolejny rozwojowy czwartek, kontynujemy podróż z Brendon’em Burchard’em i jego teorią, wskazaniami i sugestiami, które zawarł w książce”Energia – żyj pełnią życia”.
Każdy z nas miał w życiu takie chwile, w których czuliśmy, że żyjemy pełnią życia !
Zadajemy sobie pytania – podążając za Brendonem – Co spowodowało uczucie pełni życia ? W jaki sposób można przenieść to uczucie do codziennego życia ?
Jeżeli to nam się uda, będzie to dźwignia, dzięki której będziemy „systematycznie polepszać jakość swojego życia, a także utrzymywać wyższy poziom energii, zaangażowania i entuzjazmu”.
Innymi słowa będziemy żyć życiem w pełni naenergetyzowanym, opuszczając niewygodne życie ograniczone i zbyt wygodne życie komfortowe.
Aby żyć takim życiem trzeba aktywować w sobie dokładnie te popędy, które czynią z nas ludzi – tak to określił Brendon Burchard – aktywować w sobie dokładnie te popędy, które czynią z nas ludzi.
Oto one:
Pięć popędów bazowych
-Popęd do kontroli
-Popęd do kompetencji
-Popęd do kongruencji
-Popęd do troski o siebie i innych
-Popęd do łączności z innymi
I pięć popędów ekspansywnych:
-Popęd do zmiany
-Popęd do wyzwania
-Popęd do kreatywnej ekspresji
-Popęd do wkładu w rozwój świata
-Popęd do wyższej świadomości
Przyznasz, że brzmi to ciekawie ale i tajemniczo.
Dlatego autor wyjaśnia co rozumie pod pojęciem”ludzkich popędów”.
Te „popędy” to „psychologiczne motywatory, które wiążą się bardziej z naszymi PRAGNIENIAMI niż z naszymi POTRZEBAMI”.
Brendon Burchard twierdzi, że nasze prawdziwe potrzeby ograniczają się do tych, których zaspokojenie jest nam niezbędne do życia – „pokarm, woda, sen, ochrona przed żywiołami, opieka po urodzeniu”.
A posługując się słowem „popęd” nie odnosi się do żadnej fizycznej czy psychologicznej potrzeby, tym samym do wielu znanych „teorii popędów” znanych z psychologii XX wieku.
Opracowany model „10 podstawowych ludzkich popędów”jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy PRAGNĄ(nie potrzebują) w strategiczny sposób dokonać radykalnej zmiany swego życia.
I kontynuując za autorem, nikt z nas NIE POTRZEBUJE realizować któregokolwiek z elementów tego modelu.
Ostatecznie w każdej chwili możesz postanowić być szczęśliwy bez potrzeby posiadania większej ilości czegokolwiek (…) możesz po prostu zamknąć oczy i pogrążyć się w przypominającym nirwanę, błogostanie.(…) szkopuł w tym, że ten stan jest stanem przejściowym.
Brendon Burchard twierdzi, że rozwój osobisty, samorealizacja czy takie stany i cechy jak moralność, miłość, poczucie własnej wartości, szacunek, uznanie, wiara i poczucie transcendencji – nie są prawdziwymi potrzebami
ALE
Silnymi, znaczącymi i stymulującymi do życia pragnieniami.
Na potwierdzenie tego, mamy przykład zachowania 35 letniego „syna sąsiadów”, który cały dzien spędza na kanapie przed telewizorem. Trudno się nie zgodzić z opinią, że taki człowiek nie jest zainteresowany – jak to ujął Brendon Burchard -zademonstrowaniem światu tego, na co potencjalnie go stać.
Teraz wyraźnie widzimy, że jest to kwestia pragnienia, a nie potrzeb. Zresztą z tym obrazem człowieka leżącego na kanapie przed telewizorem mam skojarzenie z lenistwem.
I nie wiem, czy pamiętasz ale przy okazji „finansowego wtorku”cytowałem lekarstwo na lenistwo – wg Roberta Kiyosaki – jest nim „niewielka żądza posiadania”. To takie wtrącenie dotyczące pragnien.
Podsumowując. Jeżeli rzeczywiście chcemy osiągnąć stan podwyższonej energii, zaangażowania, entuzjazmu i szczęścia,który wprawi nas – zdaniem autora – w zdumienie i zachwyt, powinniśmy pracować nad UAKTYWNIENIEM 10 podstawowych ludzkich popędów.
I to jest odpowiedź na pytanie postawione we wstępie.Właśnie od takiej aktywacji powinniśmy zacząć !!!
Dzięki za Twój czas.
Pozdrawiam
Paweł Kosinski
Image by lannyboy89 from Pixabay