Ludzkie popędy

Gdy zaczniemy odczuwać pragnienie bardziej pełnego i autentycznego życia – pozostaje nam jedynie zacząć wytrwale pracować nad urzeczywistnieniem tego pragnienia !
Jeżeli samodzielnie i świadomie podejmiemy taką decyzję : „TAK CHCĘ urzeczywistniać moje pragnienia” to pozostaje konsekwentne i stanowcze działanie. 


Nasuwa się pytanie: OD CZEGO ZACZĄĆ ?


W ten kolejny rozwojowy czwartek, kontynujemy podróż z Brendon’em  Burchard’em i jego teorią, wskazaniami i sugestiami, które zawarł w książce”Energia – żyj pełnią życia”.
Każdy z nas miał w życiu takie chwile, w których czuliśmy, że żyjemy pełnią życia ! 


Zadajemy sobie pytania – podążając za Brendonem – Co spowodowało uczucie  pełni życia ? W jaki sposób można przenieść to uczucie do codziennego życia ?
Jeżeli to nam się uda, będzie to dźwignia, dzięki której będziemy „systematycznie polepszać jakość swojego życia, a także utrzymywać wyższy poziom energii, zaangażowania i entuzjazmu”. 


Innymi słowa będziemy żyć życiem w pełni naenergetyzowanym, opuszczając niewygodne życie ograniczone i zbyt wygodne życie komfortowe. 


Aby żyć takim życiem trzeba aktywować w sobie dokładnie te popędy, które czynią z nas ludzi – tak to określił Brendon Burchard – aktywować w sobie dokładnie te popędy, które czynią z nas ludzi. 


Oto one: 

Pięć popędów bazowych

-Popęd do kontroli

-Popęd do kompetencji

-Popęd do kongruencji 

-Popęd do troski o siebie i innych

-Popęd do łączności z innymi

I pięć popędów ekspansywnych:

-Popęd do zmiany

-Popęd do wyzwania

-Popęd do kreatywnej ekspresji

-Popęd do wkładu w rozwój świata

-Popęd do wyższej świadomości


Przyznasz, że brzmi to ciekawie ale i tajemniczo.

Dlatego autor wyjaśnia co rozumie pod pojęciem”ludzkich popędów”. 
Te „popędy” to „psychologiczne motywatory, które wiążą się bardziej z naszymi PRAGNIENIAMI niż z naszymi POTRZEBAMI”.


Brendon Burchard twierdzi, że nasze prawdziwe potrzeby ograniczają się do tych, których zaspokojenie jest nam niezbędne do życia – „pokarm, woda, sen, ochrona przed żywiołami, opieka po urodzeniu”.


A posługując się słowem „popęd” nie odnosi się do żadnej fizycznej czy psychologicznej potrzeby, tym samym do wielu znanych „teorii popędów” znanych z psychologii XX wieku.


Opracowany model „10 podstawowych ludzkich popędów”jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy PRAGNĄ(nie potrzebują) w strategiczny sposób dokonać radykalnej zmiany swego życia. 

I kontynuując za autorem, nikt z nas NIE POTRZEBUJE realizować któregokolwiek z elementów tego modelu.
Ostatecznie w każdej chwili możesz postanowić być szczęśliwy bez potrzeby posiadania większej ilości czegokolwiek (…) możesz po prostu zamknąć oczy i pogrążyć się w przypominającym nirwanę, błogostanie.(…) szkopuł w tym, że ten stan jest stanem przejściowym.


Brendon Burchard twierdzi, że rozwój osobisty, samorealizacja czy takie stany i cechy jak moralność, miłość, poczucie własnej wartości, szacunek, uznanie, wiara i poczucie transcendencji – nie są prawdziwymi potrzebami

ALE

Silnymi, znaczącymi i stymulującymi do życia pragnieniami.
Na potwierdzenie tego,  mamy przykład zachowania 35 letniego „syna sąsiadów”, który cały dzien spędza na kanapie przed telewizorem. Trudno się nie zgodzić z opinią, że taki człowiek nie jest zainteresowany – jak to ujął Brendon Burchard -zademonstrowaniem światu tego, na co potencjalnie go stać. 


Teraz wyraźnie widzimy, że jest to kwestia pragnienia, a nie potrzeb. Zresztą z tym obrazem człowieka leżącego na kanapie przed telewizorem mam skojarzenie z lenistwem.
I nie wiem, czy pamiętasz ale przy okazji „finansowego wtorku”cytowałem lekarstwo na lenistwo – wg Roberta Kiyosaki – jest nim „niewielka żądza posiadania”. To takie wtrącenie dotyczące pragnien.


Podsumowując. Jeżeli rzeczywiście chcemy osiągnąć stan podwyższonej energii, zaangażowania, entuzjazmu i szczęścia,który wprawi nas – zdaniem autora – w zdumienie i zachwyt, powinniśmy pracować nad UAKTYWNIENIEM 10 podstawowych ludzkich popędów.
I to jest odpowiedź na pytanie postawione we wstępie.Właśnie od takiej aktywacji powinniśmy zacząć !!!


Dzięki za Twój czas.

Pozdrawiam

Paweł Kosinski
Image by lannyboy89 from Pixabay

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.